Ciężko utrzymać armaturę łazienkową w czystości. Każda kąpiel sprawia, że na ścianach kabiny prysznicowej pojawiają się zacieki. Baterie umywalkowe tracą swój blask. Winowajcą jest twarda woda. Kamień ciężko usunąć, nawet przy użyciu kosztownych środków chemicznych (często zawierających chlor).
Jak sprawdzić czy mamy twardą wodę?
Wystarczy zakupić na Allegro kropelkowy tester twardości wody, który wskaże jej poziom. Test możemy znaleźć tutaj: http://allegro.pl/tester-twardosci-wody-probowka-instrukcja-i5005841640.html
Dowody na twardą wodę są widoczne gołym okiem. Należą do nich min. biały kamień na urządzeniach AGD (pralka, czajnik), zacieki na kieliszkach oraz szklanych naczyniach, oleista powłoka na powierzchni herbaty, szorstka skóra oraz zła kondycja włosów.
Zmiękczanie wody w całym domu
Twardej wody (i wszystkich problemów z nią związanych) możemy pozbyć się raz na zawsze. I to nie używając drogich środków chemicznych, czy stosując domowe sposoby na wapienne osady. Rozwiązaniem problemu okazuje się zmiękczacz wody WaterMark 30. Urządzenie uzdatniania wodę w całym domu.
Zmiękczacz wody w specjalnej promocji dostępny jest tutaj http://www.krainawody.pl/428-zmiekczacz-watermark-30.html
Jakie są zalety zmiękczacza wody WaterMark 30?
- Prosta instalacja – wykona ją każdy hydraulik
- Polska instrukcja obsługi – z montażem krok po kroku
- Programator w języku polskim – wyjmowany ze sterownika
- Europejski producent – posiada certyfikaty i numery seryjne
- Solidna konstrukcja – z twardą i nowoczesną obudową
- Duża wydajność – dedykowana dla rodziny 4-6 osobowej
- Wbudowany By-Pass z mieszaczem – do regulacji twardości
- Przegroda na sól – zapewnia wysoki standard higieny
- Oszczędzanie wody i soli na regenerację – tanie utrzymanie
Mocne detergenty niszczą armaturę łazienkową
Należy pamiętać, że ostre i żrące detergenty są bardzo drażniące dla oczu i nosa oraz szkodliwe dla zdrowia. Do czyszczenia niezbędne są gumowe rękawiczki, a w niektórych przypadkach maseczka na twarz. Popularne środki czyszczące dostępne na polskim rynku to przede wszystkim: Cif, Cilit, W5, Tytan oraz DIX.
Prawda jest taka, że powinniśmy zrezygnować z preparatów ścierających (tradycyjnych środków czyszczących) na rzecz miękkich ściereczek z alternatywnymi środkami „nie chemicznymi”. Każda pani domu zdaje sobie sprawę z tego jak delikatne i podatne na zarysowania potrafią być ścianki kabiny prysznicowej.
Doraźne metody do walki z kamieniem
- Gumowa ściągaczka wody, podobna do tej, którą znamy pod hasłem wycieraczka samochodowa. Aby na drzwiach kabiny nie tworzył się osad powinniśmy używać jej po każdej kąpieli. Ściągaczkę najlepiej zawiesić w pobliżu kabiny, aby zawsze była pod ręką.
- Okazuje się, że Coca-Cola nadaje się nie tylko do picia. Można usunąć nią także rdzę oraz kamień osadzający się na sanitariatach. Wystarczy wlać puszkę napoju, by już po dwóch godzinach cieszyć się brakiem nalotu.
- Znanym sposobem jest również mieszanka octu z ciepłą wodą przygotowanej w proporcji 1:1. Ocet bardzo skutecznie usuwa nalot z kamienia oraz mydła. Roztwór nakładamy na powierzchnie, którą chcemy wyczyścić i pozostawiamy na 10 minut. Następnie miękką ściereczką wycieramy zabrudzenia i spłukujemy kabinę czystą wodą.
- Kwasek cytrynowy okazuje się być przydatny nie tylko w kuchni. Wystarczy wypsikać sokiem z cytryny bądź posypać kwaskiem cytrynowym kamień i pozostawić na noc. Kamień znika jak za odjęciem czarodziejskiej różdżki.
- Pasta z sody i octu, która nie tylko usuwa pleśń, ale czyści i dezynfekuje kabinę prysznicową oraz baterie.