Shadow

Jak postępować z nieśmiałym dzieckiem?

niesmiale dziecko

Nieśmiałość to cecha, która przysparza w życiu wielu problemów. Warto więc od małego ją oswajać i próbować stopniowo nad nią zapanować.

Dziecko, które jest bardzo nieśmiałe bardzo cierpi, bo nie rozumie do końca swojej sytuacji i nie wie, że jego zachowanie jest problemem niezależnym od niego.

Jest to cecha wrodzona, na której powstanie nie mamy żadnego wpływu, mamy natomiast wpływ na to, aby nad swoimi zachowaniami pracować i je oswajać. Jak już wspomnieliśmy na początku, nieśmiałemu dziecku muszą pomóc rodzice, którzy niekiedy powinni poradzić się również w tej kwestii psychologa.

Dziecko nieśmiałe jest bardzo wrażliwe i często zamyka się przed otoczeniem, bo boi się zranienia i ośmieszenia. Wydaje mu się, że wszystko robi źle i wszyscy wkoło to widzą i się z tego śmieją. Nieśmiałe osoby boją się nowych znajomości, nigdy pierwsze nie wyciągają do nikogo ręki ani też nikogo nie zagadują. Dzieci nieśmiałe są również postrzegane jako niegrzeczne czy wycofane i dlatego też mogą mieć kłopoty w szkole.

Konieczne jest wspólne pracowanie nad nieśmiałością i wspólne pokonywanie wszelkich strachów. Rozmawiajmy z dzieckiem i pytajmy, czego się boi, potem zastanówmy się jak mu pomóc. Być może będzie potrzebna pomoc nauczyciela czy pedagoga szkolnego, który zaobserwuje dziecko w szkole i w razie problemów pomoże mu.

Zadbajmy o to, aby dziecko miało kontakt z rówieśnikami i aby zawierało nowe znajomości. Oczywiście musimy mu tutaj pomóc. Zatem zapraszajmy kolegów do domu i koniecznie, aby były to małe grupy lub pojedyncze osoby. Zawsze uzgadniajmy swoje kroki z dzieckiem i zapraszajmy wytypowane przez niego dzieci. Urządzajmy dla nich pikniki i zabawy. Na dobrze znanym dziecku gruncie będzie o wiele łatwiej włączyć się do wspólnej zabawy. Warto oczywiście początkowo również brać udział w takich zabawach, tak, aby ośmielić dziecko i doprowadzić do bliższego kontaktu z kolegami. Starajmy się regularnie podtrzymywać te znajomości i doprowadzać do powstawania przyjacielskich więzi.

Dziecko, które pokona strach przed kolegami ma szansę na poznanie wśród nich przyjaciela, który będzie spełniał bardzo ważną rolę w jego życiu. Przede wszystkim pomoże mu odnaleźć się w szkole, w większej grupie, która nie zawsze jest przyjaźnie nastawiona do takich nieśmiałych dzieci.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *