Przez cały rok tęsknimy za słońcem. Z tego powodu bardzo często na urlopie albo w czasie wolnym wystawiamy się na nie praktycznie przez cały czas. Trzeba być bardzo ostrożnym, gdyż może to skutkować poparzeniem skóry, przegrzaniem, a nawet udarem słonecznym.
Udar słoneczny stanowi szczególną odmianę udaru ciepłego. Powstaje przy bardzo dużym i bezpośrednim nasłonecznieniu, przede wszystkim karku oraz głowy. Jako jego przyczynę uważa się przesadnie długie wystawienie ciała na działanie słońca. To z kolei prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, zbyt dużej utraty elektrolitów oraz odwodnieniem. Praktycznie uniemożliwione staje się oddawanie ciepła. Niestety miejscowe działanie promieni słonecznych na skórę głowy doprowadza do przekrwienia mózgu i opon mózgowych.
Z wyżej wymienionych informacji, nietrudno można wywnioskować, że udar słoneczny jest sporym zagrożeniem dla życia. Nawet w Polsce trzeba nauczyć się ze słońca w sposób rozsądny. Jak więc rozpoznać, iż przesadziliśmy ze słońcem i co należy wtedy robić?
Poparzenie skóry.
Najprostszą drogą, żeby to osiągnąć jest leżenie np. na plaży. Najczęściej zdarzają się oparzenie 1 stopnia. Oznacza to, iż skóra jest zaczerwieniona, piecze, często też boli i jest spuchnięta. Po opuszczeniu plaży należy schłodzić ciało. Nie jest wskazane polewanie się od razu zimną wodą, gdyż mogłoby to doprowadzić do szoku termicznego. Aby prysznic dał ukojenie, to powinien trwać ponad 10 minut. Następnie trzeba delikatnie wysuszyć ciało, ale nie trzeć go ręcznikiem, nakładając preparat łagodzący podrażnienia. Fajną opcja są okłady z zsiadłego mleka, kefiru albo jogurtu naturalnego. Trzeba też unikać słońca przez kolejne dni, a w szczególności wtedy, kiedy jest najmocniejsze.
Przegrzanie i udar słoneczny.
Do przegrzania organizmu potrzeba wysokiej temperatury połączonej z brakiem przewiewu i wysoką wilgotnością. Skutkuje to osłabieniem organizmu, nudnościami. Bladą i wilgotną skórą. Niezwłocznie należy wtedy poszukać cienia, pić dużo zimnej wody w celu uzupełnienia elektrolitów i płynów w ciele. Jeszcze gorszy od przegrzania jest udar słoneczny. O tym, że do niego doszło, świadczy zaczerwienienie twarzy, szybkie tętno, bóle głowy oraz sucha skóra. Konieczna jest wtedy interwencja lekarza. Wskazane jest podczas upałów, aby zawsze chronić głowę przez słońcem i nie siedzieć zbyt długo na tak wysokiej temperaturze. Uzupełniaj też na bieżąco płyny. Co 15 – 20 minut rób chociaż kilka łyków wody.
Udar słoneczny jak i inne efekty nadmiernego korzystania ze słońca, nie doprowadzą do niczego dobrego. Niestety, ale nawet podczas pobytu na wczasach, trzeba dbać o skórę, stosować kremy z bardzo wysokim filtrem oraz przede wszystkim – zakrywać głowę. Istotne jest też dbanie o najmłodszych oraz zwierzęta. Wskazane jest picie sporej ilości wody i jedzenie owoców, ponieważ są bogate w soki. Zdrowie jest najważniejsze, a konsekwencje i powikłania, które wiążą się z przegrzaniem, mogą być tragiczne.