Shadow

Jak pielęgnować relację z dzieckiem?

W dzisiejszych czasach pracujemy coraz dłużej i przez to posiadamy coraz mniej czasu dla naszych dzieci. Nie możemy niekiedy być przy nich w ich ważnych momentach życiowych i wpływa to na to, iż nie potrafimy ich prawidłowo wychowywać. Nawet specjaliści alarmują, iż tak naprawdę nic i nikt nie jest w stanie zastąpić kontaktu na linii rodzic – dziecko. Jak więc prawidłowo pielęgnować tą relację?

Chroniczny brak czasu.

Badania ukazują, iż 31% badanych zrezygnowało z posiadania dzieci, ponieważ pojawia się trudność w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym. Jeśli chodzi o samych rodziców, to aż 41% z pytanych domaga się od pracodawcy wydłużenia urlopu w związku z prowadzeniem opieki nad dzieckiem, zaś co trzeci rodzic chce mieć możliwość, aby wychodzić z pracy bez konieczności odpracowania. Brak rodzica przy dziecku jest dla niego bardzo destrukcyjne, ponieważ maluch odczuwa brak zainteresowania nim, jego pasjami oraz problemami.

Niania nie może zastąpić rodzica.

Bardzo często rodzice starają się ratować sytuację poprzez znalezienie kogoś, kto może zająć się ich dzieckiem, podczas ich nieobecności. Bardzo często jest to babcia, ciocia albo po prostu niania. Kontakt z drugim człowiekiem jest niezwykle istotny i opiekunka może być osobą, która wspiera, jednak nie ma szansy, aby zastąpiła rodziców. Tak naprawdę niania wcale nie musi rozumieć potrzeb rodziców oraz dzieci, gdyż niejednokrotnie jest to jedynie atrakcyjny sposób na zarobek.

Kontakt.

Zestresowani, przemęczeni albo zapracowani – jest to sytuacja, która dosięga wielu rodziców. Spada ich wydajność w pracy, z kolei próby ratowania swojego wizerunku mogą odbijać się na dzieciach. Problem bowiem nie zniknie po powrocie do domu. Dziecku nie wystarczy to, że rodzic znajduje się fizycznie obok niego. Potrzebuje zainteresowania, rozmowy czy wspólnych zabaw. Obecność jest istotna, jednak bardziej ważna jest bliskość i budowanie relacji oraz kontaktu.

Jeśli jednak w tygodniu nie masz za dużo wolnego czasu, to postaraj się skupić na małych sprawach. Możesz zjeść z dzieckiem posiłek, porozmawiać o jego/jej dniu itd. Jeśli dziecko jest jeszcze małe, to warto poczytać do snu bajkę lub przeprowadzić krótką konwersację, która pomoże rozładować złe emocje.

Dbajmy o swoje dzieci, nie pozostawiajmy ich samym sobie. Nie odmawiaj mu też pomocy nawet w sprawach, które wydają się być niewielkie. Dla Twojego dziecka mogą to być rzeczy, która są bardzo istotne. Nie warto tracić kontaktu z maluchem, tylko dlatego, iż za bardzo oddajemy się pracy. Tracimy wówczas zdrowie i dobry nastrój, a co gorsza – kontakt z dzieckiem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *