Nauczenie dziecka samodzielnego zasypiania wbrew pozorom wcale nie jest trudne, tylko naukę trzeba rozpocząć we właściwym czasie i trzeba być konsekwentnym od początku do końca. Zatem jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?
Przede wszystkim należy to robić małymi kroczkami, nic na siłę i nagle, gdyż przestraszymy dziecko i długo potem nie uda nam się tego dokonać.
Większość rodziców śpi z maluchami. Zatem dziecko od pierwszych dni zasypia, gdy ktoś jest przy nim. Oczywiście wspólne spanie jest wygodne z noworodkiem, którego trzeba w nocy karmić i przewijać. Jednak dziecko kilkumiesięczne, które już nie powinno być karmione w nocy, może spokojnie spać samodzielnie. Idealny moment to ukończenie przez dziecka 6 miesiąca życia.
Na początku przyzwyczajmy dziecko do noclegu w nowym miejscu w dzień, powoli oswajając go z nową sytuacją. Najlepiej położyć go do łóżeczka w jego pokoju na dzienną drzemkę. Oczywiście na początku siadamy przy łóżeczku, nucimy kołysankę lub głaszczemy. Następnie próbujemy tego samego wieczorem, choć tutaj może być trochę protestów, to konsekwentnie siedzimy przy łóżeczku, śpiewamy, głaszczemy, uspokajamy aż uśnie.
Kolejny krok to odchodzenie od łóżeczka, gdy dziecko jeszcze nie śpi. Czyli układamy dziecko do snu i odchodzimy mówiąc, że za chwilkę wrócimy opowiedzieć bajkę lub zanucić kołysankę. Po kilku minutach wracamy i spełniamy prośbę, tak, aby dziecko wiedziało, że jesteśmy zawsze w pobliżu. Robimy coraz dłuższe przerwy na odchodzenie od łóżeczka i wreszcie nadejdzie moment, gdy dziecko spokojnie będzie zasypiało.