Shadow

Jak dobrać zasłony do salonu?

Dobrze dobrane zasłony mogą być ozdobą każdego pomieszczenia i podkreślić, albo nawet nadać mu charakteru. Przy wyborze zasłon ważny jest materiał, z którego są wykonane, długość, kolor, a także odpowiednie dodatki, które w połączeniu z zasłonami tworzą spójną całość.

living-room-421842_1280

Salon to miejsce, gdzie spędzamy bardzo wiele czasu. Przyjmujemy w nim gości, odpoczywamy po ciężkim dniu. Bardzo często salon połączony jest z jadalnią i stanowi centrum naszego domu, dlatego warto poświęcić więcej uwagi przy urządzaniu go. Jednym z ważnych elementów wystroju są zasłony.

Od czego zacząć?

Na początek koniecznie musimy zastanowić się, jaką funkcję będą pełnić nasze zasłony. Czy będą stanowić tylko element ozdobny, czy może będą miały za zadanie zaciemniać pomieszczenie i zasłaniać widok z zewnątrz. W tym miejscu dobrze jest też rozważyć to, że grube, ciężkie firany optycznie zmniejszają pomieszczenie, zaś jasne i zwiewne – powiększają i rozjaśniają. Jeśli więc nasz salon nie znajduje się po słoneczniej stronie budynku, zdecydujmy się na zasłony wykonane z delikatnych, cienkich materiałów. Przed zakupem i zawieszeniem zasłon, dobierzmy również karnisz – on również musi swoją stylistyką współgrać z całością. Dobrze jest też zadbać o bezpieczne zawieszenie i ozdabianie nowych zasłon – podstawą tych „prac na wysokości” będzie oczywiście drabina aluminiowa.

Wybieramy kolor

Rynek oferuje tam mnogość kolorów, a dylemat który z nich wybrać może nas przyprawić o zawroty głowy. My polecamy dobierać kolor zasłon kierując się kolorem ścian lub też – z drugiej strony – kolorem wszelkich dodatków: kanapy, poduszek, obrusów. Zasłony powinny też współgrać z ogólnym charakterem pokoju, czyli wybierając zasłony do nowoczesnego, minimalistycznego salonu, lepiej zrezygnujmy z grubych, ciężkich, bogato zdobionych zasłon z połyskujących materiałów, które raczej kojarzą się z barokowym, eleganckim wnętrzem. Romantyczny styl salonu podkreślą na przykład kwieciste zasłony w pastelowych barwach.

Wybieramy materiał

Wybór materiału, z którego wykonane są zasłony wcale nie jest taki prosty, jak by się mogło wydawać. Każdy materiał ma swoje wady i zalety, każdy inaczej zachowuje się, np. po praniu. Niektóre z materiałów bardzo się kurczą pod wpływem wilgoci, inne – bardzo gniotą i wymagają regularnego prasowania, a nawet krochmalenia. Innych zaś w ogóle nie powinniśmy prasować, bo mogą zniszczyć się pod wpływem wysokich temperatur. Decydując się na jakiś materiał warto dopytać się w sklepie o jego pielęgnację, tak, by zasłony zostały z nami na lata w świetnej formie, a zarazem nie sprawiały nam dużo kłopotu.

Dodatkowo warto dowiedzieć się, jakiej taśmy należy użyć do konkretnego materiału, by odpowiednio zmarszczyć zasłony.

Wybieramy długość

Zasłony, które mają być jedynie (albo i aż!) ozdobą, mogą sięgać ziemi, a nawet być nieco dłuższe, tak, by opadały na podłogę. Zazwyczaj jednak długość mierzona jest od podłogi do karnisza, z zachowaniem poprawki na rodzaj karnisza i sposób upięcia (na żabkach itd.). Można również zdecydować się na zasłony sięgające parapetu (lub troszeczkę dłuższe) – wówczas świetnie sprawdzą się jako element zaciemniający w codziennym użytkowaniu. Jeśli zaś chodzi o szerokość to powszechnie stosuje się zasadę, że kupujemy dwa razy (albo nawet i dwa i pół) więcej materiału na marszczenie.

Dobieramy dodatki

Na koniec pamiętajmy o doborze ewentualnych dodatków! Ozdobne tasiemki, lamówki, upinacze i obciążniki mogą jeszcze bardziej podkreślić charakter naszego wnętrza. Ważne jednak, by nie przesadzić z ilością tych dodatków.

Artykuł przygotowany przez firmę Krause, zajmującą się sprzedażą drabin aluminiowych.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *