Shadow

Jak dbać o stopy zimą?

Stopy pracują dla nas przez całe życie, a przynajmniej powinny. Koniecznie powinniśmy, więc o nie regularnie dbać, pielęgnować je nie tylko latem dla ładnego wyglądu, ale przede wszystkim dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Niestety statystyki wyraźnie pokazują, że większość z nas stopy traktuje po macoszemu. Przypominamy sobie o nich zazwyczaj latem, gdy trzeba wskoczyć w odkryte obuwie i je pokazać światu. Zazwyczaj po wcześniejszych zaniedbaniach raczej nie nadają się do podziwiania a wręcz przeciwnie.

Zaniedbania regularnej pielęgnacji stóp objawiają się nie tylko nieestetycznym wyglądem, ale również i chorobami. Duże masy społeczeństwa chorują na grzybice stóp i paznokci, na haluksy, wrośnięte paznokcie, pękające stopy i wiele innych schorzeń, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

Aby nie dopuścić do chorób i różnych przykrych dolegliwości, to musimy dbać o stopy regularnie.

Dbanie o stopy jest właściwie ważniejsze zimą, gdy nasze stopy są zamknięte na wiele godzin w obuwiu. Sprzyja to powstawaniu obtarć, rogowacenia skóry, pękania i powstawania grzybic. Pierwszą, więc sprawą, o której powinniśmy pomyśleć jest wygodne i przewiewne obuwie. Koniecznie z naturalnych materiałów, gdyż tylko wtedy nasza skóra będzie mogła oddychać. Obuwie nosimy na zmianę, tak, więc potrzebujemy zawsze przynajmniej dwóch par wygodnego i sezonowego obuwia. Zimowe obuwie wietrzymy, odkażamy specjalnymi preparatami i konserwujemy odpowiednio.

Teraz czas na codzienną pielęgnację. Stopy moczymy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli lub takiej zwykłej, kuchennej. Delikatnie ścieramy pumeksem lub tarką i zabieramy się za paznokcie. Przycinamy je zawsze na prosto i tym sposobem zapobiegamy bolesnemu wrastaniu paznokci, delikatnie odsuwamy też skórki. Teraz czas na potraktowanie paznokci i miejsc po odsuniętych skórkach specjalnym pielęgnacyjnym olejkiem lub też zwykłą oliwką dziecięcą. Pamiętamy również o wklepaniu w skórę stóp kremu pielęgnacyjnego, który nawilży i sprawi, że nie będzie ona szybko rogowaciała. Co kilka dni można sobie zrobić taką maseczkę do stóp i wówczas nakładamy bardzo grubą warstwę takiego kremu, na to bawełniane skarpetki i z takim okładem odpoczywamy?

Jeżeli nasze stopy nieco zaniedbaliśmy i mamy mocne pęknięcia to warto wybrać się na wizytę do pulmologa.

Aby uniknąć przykrych dolegliwości grzybiczych, które często dotykają nasze stopy, to warto przed nałożeniem obuwia zastosować dezodorant lub krem bakteriobójczy do stóp, który zminimalizuje ryzyko zachorowania. Jeżeli j jednak dojdzie do powstania przykrych objawów, to konieczna jest wizyta u dermatologa. Pamiętajmy, że grzybica jest mocno zakaźna i bardzo szybko możemy zarazić nią innych członków rodziny.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.