Tam, gdzie jest woda, nietrudno o pojawienie się rdzy. Dlatego, jeśli posiadasz w swojej kuchni czajnik stalowy, dowiedz się, jak poprawnie pielęgnować go i czyścić, aby nie zaszkodziła mu wilgoć. Choć jest mało prawdopodobne, że będzie ona głównym winowajcą rdzy, to jeśli dodamy do tego ewentualne wady konstrukcyjne czajnika czy zbyt dużą zawartość słabej jakości domieszek, zagrożenie staje się realne. Gdy zależy Ci na zachowaniu estetycznego wyglądu czajnik stalowego oraz oryginalnego koloru, nie chcesz ryzykować swoim zdrowiem ani smakiem przyrządzanych kaw i herbat, przeczytaj nasz artykuł.
Dlaczego czajnik ze stali nierdzewnej… rdzewieje?
Pomimo swojej nazwy, stal nierdzewna nie jest całkowicie odporna na rdzę. Owszem, nie jest podatna korozję w większym stopniu niż zwykła stal węglowa, ale nadal może rdzewieć w niektórych warunkach. Przyczyną tego jest obecność chromu w stali nierdzewnej, który tworzy warstwę tlenkową na powierzchni, chroniąc ją przed rdzą. Jednak ta warstwa może zostać uszkodzona lub osłabieniu w wyniku różnych czynników. A wtedy o wystąpienia ogniska rdzy nietrudno.
Oto kilka czynników, które mogą przyczynić się do rdzewienia czajnika ze stali nierdzewnej:
- woda o niskim pH – woda o niskim pH, zwana również kwasową, może uszkodzić warstwę tlenkową na powierzchni stali nierdzewnej, co sprawia, że staje się ona bardziej podatna na rdzę,
- zanieczyszczenia w wodzie – obecność soli, minerałów i innych zanieczyszczeń w wodzie może przyspieszyć proces korozji,
- wysoka temperatura – długotrwałe gotowanie wody w czajniku przy bardzo wysokiej temperaturze to prosta droga do uszkodzenia struktury czajnika odpowiedzialnej za ochronę przed rdzą,
- czyszczenie nieodpowiednimi środkami – użycie agresywnych detergentów lub drucianej szczotki do czyszczenia czajnika jest zakazane, bo prowadzi do powstawania rys, a przez to do przerwania ciągłości warstwy i jej uszkodzenia.
Jak dbać o czajnik stalowy, aby uniknąć rdzy?
Na szczęście nadal, mimo tego, że problem rdzy może wystąpić, jest to sytuacja dość rzadka. Poza tym, łatwo uchronisz się przed korozją swoich naczyń ze stali nierdzewnej, dzięki regularnemu myciu ich z pomocą miękkich gąbek i płynów odtłuszczających. Z ciekawych rad – nie zostawiaj wody w czajniku. Po użyciu opróżniaj go, ponieważ w ten sposób pozbywasz się także soli i minerałów, których gromadzenie się na ściankach naczynia przyspiesza proces korozji.
Jeśli woda w Twoim regionie jest twarda, to znaczy, że zawiera dużo minerałów, co może prowadzić do osadzania się kamienia wewnątrz czajnika. Regularnie usuwaj kamień, stosując odpowiednie środki lub domowy octowy roztwór (1 część octu i 1 część wody), który pomoże pozbyć się uporczywych zabrudzeń. Chroń czajnik przed zarysowaniami i unikaj przegrzewania go. W ten sposób możesz przedłużyć żywotność naczynia nierdzewnego i sprawić, że będzie służyło Ci przez długi czas.