Shadow

Hormony w ciąży

Organizm przyszłych mam przeżywa prawdziwą rewolucję – nasilone wydzielanie hormonów ma zagwarantować maleństwu jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju, a Twoje ciało – przygotować do ważnej chwili: porodu. Kiedy jesteś w ciąży, huśtawka nastrojów staje się dla Ciebie codziennością. Do skrajnych emocji dołączają mdłości, zaparcia i zgaga.

Progesteron – ważny hormon przyszłych mam

Rewolucję hormonalną inicjuje zapłodnienie – Twój organizm zaczyna wydzielać znacznie więcej hormonów – zarówno tych, które wytwarza, gdy nie jesteś w ciąży, jak i zupełnie nowych, zarezerwowanych wyłącznie dla przyszłych mam.

Do hormonów, z którymi już zdążyłaś się „zapoznać” wcześniej, należy progesteron. Przed ciążą jego zadanie polega na comiesięcznym przygotowywaniu błony śluzowej macicy na zagnieżdżenie zarodka – na wszelki wypadek. Gdy dojdzie do zapłodnienia, jego stężenie szybko rośnie. Dzięki progesteronowi zarodek prawidłowo się rozwija. Hormon pełni też rolę ochronną – przeciwdziała niebezpiecznym skurczom i wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie łożyska. Rozluźnia mięśnie i więzadła, ale tuż przed porodem jego poziom obniża się – wtedy mogą pojawić się silniejsze skurcze(1).

Progesteron, potocznie zwany luteiną, to bardzo ważny hormon – zarówno dla Twojego zdrowia, jak i dla życia, które się w Tobie rozwija. Więcej o luteinie na portalu ADAMED.EXPERT.

Gonadotropina i relaksyna – hormony ciążowe

Gonadotropinę kosmówkową organizm zaczyna wytwarzać ok. 7 dni po zapłodnieniu – jej obecność wykrywają popularne testy ciążowe. Najwyższe stężenia hCG występują w pierwszym trymestrze – z czasem poziom hormonu obniża się. Dzięki gonadotropinie organizm może wydzielać inne ważne dla płodu hormony. Uważa się, że to właśnie hCG w znacznej mierze odpowiada za mdłości i wymioty na początku ciąży(2).

Relaksyna występuje wyłącznie u przyszłych mam – przy jej pomocy kanał rodny przygotowuje się do porodu (rozluźnia więzadła, rozmiękcza tkanki). Ale hormon przyczynia się także do dolegliwości bólowych bioder i w okolicach dolnego odcinka kręgosłupa, zwłaszcza u pań w zaawansowanej ciąży(3).

Estrogeny, oksytocyna i prolaktyna

Estrogeny przysposabiają błonę śluzową macicy na przyjęcie zarodka i pomagają utrzymać ciążę. Dzięki nim powiększa się macica, a w piersiach rozwijają się kanaliki mleczne. Estrogeny pozytywnie wpływają również na Twoją urodę. Ich poziom podnosi się, gdy oczekujesz na maleństwo i szybko obniża, gdy urodzisz. Zdarza się, że wywołują krwawienia z dziąseł i nosa. Po porodzie w niektórych przypadkach prowadzą do stanów depresyjnych matki(4). Hormon luteinizujący po zapłodnieniu odpowiada za pobudzanie organizmu do wzmożonego wydzielania progesteronu.

Oksytocyna bierze udział w skurczach macicy w czasie akcji porodowej. Po porodzie pomaga obkurczyć się macicy, a mamie i dziecku zbudować silną, emocjonalną więź. Prolaktyna to kolejny hormon, który pozwoli Ci skupić się na maleństwie – jej stężenie powiększa się już podczas ciąży, a gdy maluch się urodzi, wpływa na produkcję pokarmu w piersiach(5).

Cóż, hormony w ciąży potrafią dać się we znaki – i to obojgu przyszłym rodzicom. Ale niebawem maluszek przyjdzie na świat i… pojawią się kolejne zmiany. Zmiany, na które czekasz z taką niecierpliwością.

1. Medycyna Praktyczna, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy, dostęp: 2.08.2016
2. I Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii WUM, http://starynkiewicza.pl/wp-content/uploads/2012/12/CIĄŻA-FIZJOLOGICZNA.pdf, dostęp: 2.08.2016
3. Medycyna Praktyczna, jw.
4. I Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii WUM, jw.
5. Medycyna Praktyczna, jw.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *