Shadow

Historia damskich spodni – kto wymyślił spodnie i od kiedy kobiety noszą je częściej niż sukienki?

Niewiele kobiet zaprzeczy, że spodnie są wygodniejsze od sukienek. Jednak historia spodni jest o wiele bardziej interesująca niż można by się spodziewać. Współcześnie damskie spodnie są czymś zupełnie normalnym. Jednak w XIX wieku ten element garderoby budził zgorszenie, a w najlepszym przypadku zdziwienie.

Kto stworzył pierwsze damskie spodnie?

Pierwsze damskie spodnie zaprojektowała Amelia Bloomer w latach 50. XIX wieku, podróżując na wozie przez amerykański step.  Zależało jej na komforcie, a nie na emancypacji.  Bardzo szybko Amelia znalazła liczne grono naśladowczyń, kobiety pokochały damskie spodnie, które potocznie nazywano bloomerkami. Pierwsze modele spodni damskich z pewnością nie dodawały powabu kobiecej sylwetce. Przypominały bufiaste pumpy sięgające kostek Nic dziwnego, że budziły powszechną wesołość…

Kiedy kobiety zaczęły nosić spodnie na masową skalę?

Pomysł noszenia spodni przez kobiety był rewolucyjny, ale dopiero na początku XX wieku europejskie kobiety zaczęły je regularnie nosić. W rzeczywistości przed tym okresem spodnie były elementem kojarzonym głównie z mężczyznami i chłopcami.

Na przykład, we Francji pod koniec XIX wieku można było znaleźć kilka kobiet z klasy robotniczej noszących spodnie podczas jazdy konnej lub pracy na roli — ale te osoby wciąż były w mniejszości i były uważane za buntowniczki przez całe społeczeństwo. Spodnie były również noszone przez niektóre aktorki, które chciały mieć większą swobodę ruchu na scenie niż pozwalały im na to suknie. Jednak to też nie było powszechne. 

Kiedy spodnie damskie zostały po raz pierwszy zaakceptowane  kobiecej szafie na masową skalę? Miało to miejsce to podczas II wojny światowej. Noszenie spodni stało się bardziej akceptowalne ze względu na wojenne ograniczenia dotyczące wykorzystania tkanin, co doprowadziło do ich wykorzystania w mundurach. Kobiety były zachęcane do ich noszenia jako sposobu na pokazanie swojego patriotyzmu, a wkrótce stały się częścią codziennego stroju dla wielu kobiet, które chciały skorzystać z wygody i komfortu oferowanego przez tę odzież.

Akceptacja dla noszenia damskich spodni trwała po zakończeniu wojny, ale ponownie uległa regresowi, gdy normy społeczne przesunęły się z powrotem w kierunku bardziej konserwatywnych wartości w latach 50. To właśnie w tym czasie powstał styl New Look, który w swojej stylistyce odwoływał się do epoki wiktoriańskiej, oczywiście w nowoczesnym wydaniu.

Lata 60 i Dzieci Kwiaty

Na modę w latach 60 ogromny wpływ miała rewolucja hipisowska i tak zwane Dzieci Kwiaty. To właśnie w tym czasie bardzo mocno rozluźniły się normy obyczajowe. Także te dotyczące strojów. Młodzi ludzie bez względu na płeć wzorowali się na gwiazdach takich jak Elvis Presley czy The Beatles. Nie można też zapomnieć o Wojnie w Wietnamie. To ona  w dużej sprawiła, że kobiety porzuciły sukienki na rzecz spodni i kombinezonów, które wizualnie przypominały wojskowe umundurowanie. Ikoną z tamtych czasów jest, chociażby Jane Fonda.

Nie da się ukryć, że spodnie damskie przeszły przez długi proces ewolucji. Obecnie możemy znaleźć je w wielu kolorach i fasonach. Dzięki temu każda kobieta może cieszy się komfortem i jednocześnie wyglądać naprawdę dobrze!

Więcej informacji i inspiracji na blogu modowym – zajrzyj!

Przeczytaj także