Shadow

Grill do ogrodu – jaki wybrać?

Kiedy nadchodzi wiosna, myśli znacznej części Polaków nieodmiennie kierują się w stronę tradycyjnej majówki i grilla z rodziną lub przyjaciółmi. Nie jest to jednak aktywność zarezerwowana wyłącznie dla długiego weekendu, dlatego też coraz więcej osób pragnie zakupić własny grill ogrodowy. Dla różnych sytuacji jednak odpowiednie będą różne ich rodzaje.

Grill elektryczny

Elektryczne grille ogrodowe są ich najprostszą i najbardziej bezwysiłkową formą. Są również przyjazne dla domowego budżetu – najtańsze modele można kupić już za 200zł. Najczęściej są małe i przenośne, co czyni je idealnymi gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Istnieją zarówno warianty z własnymi nóżkami, do stawiania bezpośrednio na podłożu, jak i przeznaczone do położenia na blacie. Takie grille nadają się do użytkowania również w domu i na balkonach – nie emitują żadnych szkodliwych dymów i nie stanowią większego zagrożenia niż zwykła kuchenka elektryczna. Niektórzy narzekają jednak na brak charakterystycznego posmaku grillów ogrodowych w daniach z grilli elektrycznych. Do działania wymagają również prądu, co wyklucza korzystanie z nich w bardziej surowych warunkach.

Grill węglowy

Najtańsze i najbardziej znane tradycyjne węglowe grille ogrodowe to pierwsze co przychodzi na myśl po usłyszeniu słowa „grill”. Najczęściej składają się z misy na rozżarzone węgle i umieszczonej nad nimi kratki i przeznaczone są wyłącznie do stosowania na otwartych przestrzeniach. Do ich największych zalet należy cena (najprostsze już od kilkudziesięciu złotych), którą jednak należy uzupełnić o koszt każdorazowo zużywanego węgla. Bez wątpienia są najbardziej zróżnicowanym rodzajem grillów ogrodowych – występują we wszystkich rozmiarach, zarówno w wariantach minimalistycznych, jak i znacząco rozbudowanych, z udogodnieniami w postaci dodatkowych powierzchni, uchwytów na akcesoria czy regulowanej wysokości misy na węgiel. Choć sceptycy wytkną nieekologiczność węgla spalania węgla, jest to najlepszy wybór dla fanów grillowej tradycji, klasycznego rozpalana i charakterystycznego, „dymnego” posmaku potraw.

Grill gazowy

Spośród wymienionych, gazowe grille ogrodowe bez wątpienia stanowią wybór profesjonalisty. Wielkie i masywne, zasilane z wymiennej butli gazowej, charakteryzują się wysokim standardem, stabilną temperaturą, łatwością użycia i ceną adekwatną do funkcjonalności. Choć najtańsze są dostępne już od 500zł, koszty produktów wysokiej klasy trzeba liczyć w tysiącach. Za tę cenę otrzymujemy jednak niezawodność, szczegółową regulację temperatury, liczne palniki i płyty grzewcze, pokrywę z wbudowanym termometrem, a często także szafkę do przechowywania akcesoriów i butli z gazem. Przy swojej cenie i rozmiarach jednak stanowią wybór dla osób, które grillują często lub dla dużej liczby osób i dysponują miejscem do ich przechowywania i wykorzystywania.

Przeczytaj także