Shadow

Emolienty dla alergików

Skóra, podatna na zmiany uczuleniowe, wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Bardzo łatwo ulega podrażnieniom, gdy oddziałują na nią czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz czy nadmierne promieniowanie słoneczne. Jedną z częstych, a zarazem bardzo uciążliwych chorób dermatologicznych jest atopowe zapalenie skóry.

W przypadku jej wystąpienia konieczne okazuje się stosowanie właściwych preparatów, pomagających utrzymać skórę w dobrej kondycji oraz naprawić powstałe uszkodzenia. Większość z nich zawiera emolienty – substancje, wykazujące właściwości natłuszczające, a także nawadniające.

Nasilające się objawy, które nie dają spokoju

Stosowanie emolientów, takich jak chociażby emulsja na suchą skórę głowy, jest szczególnie wskazane wówczas, gdy objawy zwykłego stanu zapalnego lub atopowego zapalenia skóry wyraźnie się nasilą. Atopowe zapalenie skóry ma właśnie podłoże alergiczne.

Zmiany, będące silnymi stanami zapalnymi, utrzymują się przez długi czas lub ulegają częstym nawrotom. Na skutek wystąpienia tej choroby uszczerbku doznaje naturalna warstwa hydrolipidowa, przez co skóra traci niezbędne pokłady wody, a przez to staje się przesuszona i wrażliwa na wszelkie podrażnienia.

Na skórze występują drobne krostki oraz wypryski, które wykazują skłonność do łuszczenia się. Najczęściej pojawiają się na twarzy, a także w zgięciach kolanowych i okolicy łokci. Emolientów można także używać w przypadku wystąpienia łuszczycy.

Jak pielęgnować skórę alergika?

Emolienty powinno się używać zarówno wtedy, gdy objawy chorobowe ulegają nasileniu, jak i w tak zwanych fazach wyciszenia. Wówczas są w stanie naprawić zniszczenia, które powstały wcześniej i ukoić ewentualne swędzenie oraz pieczenie w niektórych partiach skóry.

Nie pozwalają one na tracenie wody, zawartej w naskórku, a także nie pozwala na przenikanie szkodliwych substancji do wnętrza skóry. Można stosować je podczas kąpieli oraz po jej zakończeniu. Warto wiedzieć, że wiele z nich wpływa też na lepszy poślizg, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność właśnie podczas mycia w wannie lub pod prysznicem.

Które produkty będą właściwe w przypadku atopowego zapalenia skóry?

W przypadku zapadnięcia na atopowe zapalenie skóry, trzeba właściwie dobierać kosmetyki. Na pewno przydadzą się preparaty, które nie będą zawierać żadnych sztucznych składników, mogących wywoływać podrażnienia i potęgować stan zapalny. Warto sięgać po kremy do twarzy i balsamy do ciała, opisywane jako nawilżające emolienty. To bezpieczna kuracja, która nie zaszkodzi  ogólnemu stanowi organizmu. Aby dowiedzieć się więcej zarówno o niej, jak i o samej dolegliwości, zajrzyj na: http://www.emolium.pl/.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *