Dla dwuletniego dziecka ludzie znaczą bardzo dużo. Maluch lubi przebywać pośród rówieśników i nawiązywać nowe przyjaźnie. Dziecko w tym wieku jest otwarte na świat i można powiedzieć, że mało czego się boi. Lubi nowe wyzwania i doświadczenia, nie przepada natomiast za nudą.
Dwulatek bardzo chętnie chce naśladować zachowania innych dzieci, jak i ich zabawy. Bardzo dobrze potrafi się z nimi porozumiewać. Proces socjalizacji nie jest jednak łatwy. Stanowi on bowiem długą drogę do tego, aby osiągnąć sukces. Jest procesem niezwykle złożonym oraz długim, gdzie z pewnością egocentryczne dziecko nie potrafi jeszcze dzielić. Pamiętajmy, iż jest to całkowicie normalne w tym wieku. Malec poprzez to podkreśla swoją niezależność oraz zaczyna budować poczucie własnej wartości.
Jeżeli chodzi o kontakty z osobami doroslymi to dziecko już wie, w jaki sposób może im sprawić przyjemność. Opanowało również do perfekcji sposoby na to, żeby zwracać na siebie uwagę – łącznie z wyprowadzaniem domowników z równowagi. Dzieci w tym okresie strasznie lubią towarzystwo dorosłych. Bardzo cieszą je odwiedziny wujka albo cioci. Ponad to chętnie pomagają w pracach domowych. Często dziewczynki gotują albo sprzątają z mamą, a chłopcy majsterkują z tatą w garażu. Dwuletnie dziecko potrafi już także wyrażać swoje emocje, odmowę oraz pragnienia. Jednakże ich pragnienia są tak silne, że często zosatje wydłużona zdolność czekania czy znoszenia niewygody. Mimo tego, iż jest okres równowagi, to zdarzają się wybuchy złości.
Co rodzice mogą zrobić?
Nie należy krzyczeć ani karać malucha wtedy, kiedy na przykład kolega z piaskownicy wyrwał mu łopatkę. W takim wypadku musimy raczej nastawić się na tłumaczenie i zwracać bardzo dużą uwagę na uczucia dziecka, które zostało pokrzywdzone. Pamiętaj, żeby potrafić okazać zrozumienie i jednocześnie stawiać na wyznaczanie granic zachowań. Należy zachować spokój i wytłumaczyć, że nie należy bić ani krzyczeć z tego powodu, że łopatka została zabrana. Trzeba nauczyć się reagować na złość i zamiast karcić dziecko za to, iż okazało frustrację, pokaż mu, jak może dobrze ją wyładować. Musisz być stanowcza i definitywnie zabronić mu plucia, bicia, gryzienia albo szarpania. Zaproponuj, że może na przykład wytupać złość, narysować ją albo po prostu przytulić się do mamy czy porwać gazetę. Z całą pewnością nie sprawi to nikomu krzywdy, a Twoje dziecko zostanie nauczone odpowiedniego reagowania na chwile złości. Dodatkowo, dzięki temu, pokażemy, iż jego stany emocjonalne są przez nas akceptowane.
Pamiętajmy, że kształtowanie emocji malucha jest istotne od najmłodszych lat. Powinniśmy nauczyć się jak z nim rozmawiać oraz jak postępować wtedy, kiedy się buntuje. Nasze zachowanie jest również bardzo ważne, ponieważ pociecha często bierze z nas przykład. Z tego właśnie powodu warto się zabezpieczyć na przyszłość i poznać działania, które wpłyną pozytywnie na dziecko i bez problemu przejdziemy przez ten etap w jego wychowaniu. A jak wiadomo, każdy chciałby mieć spokój w domu i malucha, który zachowuje się poprawnie.