Shadow

Efektywny odpoczynek w trakcie snu

Sen stanowi jeden z najważniejszych elementów, który pozwala utrzymać zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Ilość snu ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak sen, może być jednocześnie nieefektywny i powodowac ogromne problemy i uciążliwe dolegliwości np. ból kręgosłupa, ucisk w kręgach szyjnych, a nawet opuchlizna na twarzy. Najczęstszym ich powodem jest nieodpowiednia pozycja w trakcie snu. W jej zapobieganiu pomocna może być ddciążająca poduszka do spania.

Prawidłowa pozycja

Wiele osób posiada ulubioną pozycję do spania i potrafi jasno określić, jak dokładnie leży w łóżku każdej nocy. Niestety w wielu tych przypadkach ta pozycja jest nieprawidłowa i może powodować bolesne dolegliwości oraz nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa. Zbyt obszerne poduszki, które wymuszają zbyt wysokie podnoszenie głowy w trakcie snu i jednocześnie nie dają żadnego oparcia pod szyją, to najgorszy wybór. Odciążająca poduszka do spania (dostępna np.w https://www.e-poduszki.pl/poduszki-ortopedyczne-do-spania-c7) posiada specjalnie wyprofilowany kształt, dzięki któremu głowa znajduje się na odpowiedniej wysokości, a szyja ma właściwe podparcie. W takiej pozycji cały kręgosłup zostaje odciążony, a wszelkie dolegliwości znikają. Poduszka odciążająca dla wielu osób niedoświadczonych w pierwszym momencie wydaje się być mało wygodna. Wynika to przede wszystkim z dotychczasowych przyzwyczajeń i upodobań.

Rehabilitacja

Odciążająca poduszka do spania jest bardzo często elementem rehabilitacji. Jeśli fizjoterapeuta lub lekarz specjalista zaleci zmianę dotychczasowej poduszki, należy dostosować sie do tej porady. Poduszka odciążająca pozwala zadbać o najwłaściwsze ułożenie całego ciała, nawet jeśli w ciągu całej nocy pozycja się zmienia. Najkorzystniejszą pozycją do spania jest leżenie na plecach. Pozwala to odprężyć całe ciało bez naciskania żadnej ze stron ciała. Jeśli jednak lekarz prowadzący lub fizjoterapeuta uzna, że nie jest to wskazana pozycja w danej sytuacji, nie należy spać na plecach. Ciekawym i bardzo korzystnym, zwłaszcza dla kobiet, efektem spania na plecach jest poprawa wyglądu twarzy i zmniejszenie się zmarszczek. Wiele zmarszczek lub bruzd powstających na twarzy, wynika z nadmiernego uciskania skóry w trakcie spania. Bóle głowy również powinny się zmniejszyć, ponieważ poduszka odciążająca likwiduje nadmierne uciskanie nerwów.

Przeczytaj także