Shadow

Dziecko w świecie urządzeń elektronicznych – bezpieczny laptop, smartfon i tablet

Twoje małe dziecko coraz częściej sięga po twój smartfon lub zasiada przed ekranem komputera? Nie panikuj. Nowoczesne technologie mogą odegrać ważną rolę w życiu maluchów. Sprawdź jak mądrze i bezpiecznie wprowadzić swoje dziecko w świat smartfonów, tabletów czy laptopów, aby czerpało z tych urządzeń nie tylko dobrą zabawę, ale również korzyści.

Nasze dzieci, w przeciwieństwie do nas samych, dorastają w otoczeniu nowoczesnych technologii. Kiedyś, w domach znajdowały się jedynie telewizory i telefony stacjonarne, obecnie w praktycznie każdym gospodarstwie domowym znajduje się smartfon, komputer i smart tv. Nie ma się co oszukiwać – nowoczesne technologie bardzo kuszą maluchy i dzieci często wykazują większe zainteresowanie telefonem czy komputerem, niż książką czy pluszakiem. Ale to nic złego! To od rodziców zależy, czy dziecko będzie mądrze korzystać z nowoczesnego sprzętu, a kto wie, może za kilka lat wyrośnie z niego pasjonat techniki i genialny wynalazca?

Pod pilnym okiem rodzica

Komputery i smartfony niosą z sobą wiele zagrożeń dla małych dzieci. Dostęp do niewłaściwych treści czy szybkich zakupów internetowych to tylko wierzchołek tego problemu. Dlatego jeśli chcesz, aby twoja pociecha stała się użytkownikiem nowoczesnych technologii i jednocześnie była bezpieczna w kontakcie z nimi, musisz mieć się na baczności. Wprowadź blokady rodzicielskie ograniczające dostęp do stron internetowych oraz aplikacji, które pozwalają na szybkie zakupy. Nie synchronizuj telefonu ze swoim kontem bankowym. Pamiętaj, nawet najlepszy laptop czy smartfon niewłaściwie używany, może być zagrożeniem dla dziecka. W związku z tym, gdy jest ono naprawdę małe, nie zostawiaj malucha sam na sam z urządzeniami elektronicznymi.

Przewodnik po świecie nowych technologii

Rola rodzica nie kończy się jednak tylko na kontrolowaniu malucha. Dając dziecku do ręki smartfon i tablet, powinieneś pokazać, jak mądrze korzystać z tych sprzętów oraz poznawać świat. Bądź przewodnikiem swojego dziecka – ściągnij aplikacje pozwalające śledzić i rozpoznawać gwiazdy na wieczornym niebie czy program, który po wykonaniu zdjęcia zidentyfikuje rośliny, które rosną w pobliskim parku lub lesie. Pamiętaj zatem, że to od ciebie zależy, czy dziecko skorzysta ze zdobyczy nowych technologii, czy smartfon lub laptop staną się dla niego tylko pożeraczami wolnego czasu.

Bądź sprytny

Nie ma się co dziwić, że dziecko wybiera smartfon czy tablet zamiast książki. Urządzenia bywają ciekawsze niż tradycyjna lektura. Ale z tym też możesz sobie poradzić. Jeśli masz w domu czytnik e-booków, zaproś malucha do wspólnej lektury. Wybieraj pozycje dla dzieci i zamawiaj wersje rozszerzone – w takim przypadku, gdy np. twoje dziecko nie będzie rozumiało jakiegoś terminu lub słowa, jednym kliknięciem możesz się przenieść na strony Wikipedii i wyjaśnić wszelkie niewiadome. Taki interaktywny tekst już sam w sobie będzie ciekawy dla dziecka.

Wykorzystuj również powiązane ze sobą media. Bohaterowie wielu bajek dla dzieci są także głównymi postaciami gier komputerowych adresowanych do maluchów. W ten sposób z pewnością twoje dziecko przekona się do sięgnięcia nie tylko po grę, ale również po książkę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *