Shadow

Drugi trymestr w kalendarzu ciąży – sprawdź, jak zmienia się ciało przyszłej mamy na tym etapie

Jeśli minął 12. tydzień ciąży, właśnie wkroczyłaś w drugi trymestr. Dowiedz się, jakich zmian możesz spodziewać się w tym czasie.

Jak informuje kalendarz ciąży, drugi trymestr trwa od 13. do 26. tygodnia. Na tym etapie w Twoim organizmie nadal zachodzą poważne zmiany, wpływające jednocześnie na wygląd Twojego ciała.

Stopniowo powiększający się brzuch

W pierwszym trymestrze ciąży Twój brzuch zwiększał obwód stopniowo, jednak w drugim trymetrze będzie on powiększał się nieco szybciej. Zwykle na tym etapie staje się bardziej widoczny dla otoczenia.

Silniejsze bóle kręgosłupa

W miarę powiększania się brzucha zmienia się Twój środek ciężkości, a jednocześnie wydziela się coraz więcej relaksyny, co daje początek bólom kręgosłupa, które – w miarę upływu kolejnych tygodni – mogą stać się intensywniejsze i silniejsze.

Uwaga na obrzęki

Jak pokazuje kalendarz ciąży, w drugim trymestrze mogą pojawiać się obrzęki. Jest to związane ze stale powiększającą się macicą, która uciska na żyłę główną dolną i jednocześnie powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Obrzęki uwidaczniają się przede wszystkim w okolicach łydek i kostek, ale niekiedy mogą obejmować również twarz. Na szczęście znikają po nocnym odpoczynku. Jeżeli jednak utrzymują się również następnego dnia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Może to zwiastować gestozę, czyli tzw. zatrucie ciążowe pojawiające się najczęściej po 20. tygodniu.

Możliwe rozstępy

Ponieważ brzuch stale się powiększa, również i skóra ulega rozciągnięciu. Zwiększa to ryzyko pojawienia się rozstępów – niegroźnych, ale nieestetycznych „pęknięć” w czerwono-fioletowym kolorze.

By im zapobiec, zacznij smarować skórę odpowiednimi kremami – takimi, które zawierają substancje przeciwdziałające rozstępom oraz zwiększającymi elastyczność. Wybieraj preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Gęstsze i lśniące włosy

W drugim trymestrze ciąży większość kobiet przestaje narzekać na słabą kondycję włosów. Przestają wypadać, zwiększa się ich gęstość oraz stają się bardziej lśniące. To zasługa estrogenów, które wydłużają fazę wzrostu włosa (fazę anagenową), zapobiegając ich wypadaniu.

Pojawiająca się kresa czarna

Zgodnie z tym, co podaje kalendarz ciąży, drugi trymestr to także moment pojawienia się tzw. kresy czarnej. Jest to ciemna linia ciągnąca się od pępka do spojenia łonowego. Jej powstawanie wiąże się ze zwiększoną produkcją melaniny. Kresa znika kilka miesięcy po porodzie.

Uwaga na przebarwienia skórne

W drugim trymestrze ciąży nadal zachodzą intensywne zmiany hormonalne, co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się przebarwień skórnych. Ich ryzyko jest tym większe, im częściej i na dłużej wystawiasz skórę na działanie słońca.

Jeżeli chcesz uniknąć pociążowych przebarwień, zawsze smaruj ciało kremem z odpowiednio wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

To tylko część zmian, które zachodzą w Twoim ciele. W drugim trymestrze możesz także borykać się z zaparciami i częstszymi infekcjami układu moczowo-płciowego. Na tym etapie mogą pojawić się także pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa przygotowujące macicę do porodu.

 

 

 

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *