Shadow

Dobra wiadomość dla rodziców

Dzięki nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wielu rodziców odliczy z tytułu ulgi na dzieci większe kwoty niż rok temu. Nowelizacja wprowadziła dwie istotne zmiany.

Pełny odpis ulgi na dzieci

W poprzednich latach przepisy dotyczące ulgi prorodzinnej były niekorzystne dla rodzin o niskim statusie materialnym. Możliwe było bowiem odliczenie maksymalnie tyle, ile wyniósł podatek dochodowy. Osoby z niskimi dochodami, ze względu na niski podatek od dochodów, często nie mogły zatem w pełni wykorzystać ustalonych przepisami kwot.

Przykładowo, rodzina z jednym dzieckiem, w której pracuje tylko jeden z rodziców i zarabia 2200 zł brutto na umowie o pracę, mogła odliczyć jedynie 983 zł, ponieważ tyle w ich przypadku wyniósł podatek dochodowy (zakładamy standardowe koszty uzyskania przychodu i brak innych ulg, poza prorodzinną). Ulga z tytułu wychowania dziecka wynosi natomiast 1112,04 zł, zatem przepadało im 129 zł. Gdyby mieli dwójkę dzieci, przepadłoby im aż 1241 zł.

W rozliczeniu za 2014 rok, mają możliwość skorzystania z pełnej kwoty ulgi. Wystarczy, że wypełnią nowy załącznik PIT/UZ, w którym wykażą różnicę między przysługującą kwotą ulgi a wysokością ich podatku.

Należy jednak zauważyć, że istnieje jedno ograniczenie. Kwota wykazana w PIT/UZ nie może być wyższa od sumy zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ograniczenie to ma na celu zachęcić podatników do podejmowania pracy i wyeliminować sytuacje, w których podatnik zdecyduje, że nie będzie pracował, ponieważ otrzyma ulgę.

Wyższe stawki za trzecie i kolejne dzieci

Drugą korzystną zmianą wprowadzoną w tym roku jest podniesienie stawek ulgi za trzecie i kolejne dzieci. Wzrost wynosi 20%, co oznacza, że rodzice trójki dzieci odliczą 4224,12 zł (zamiast 3892,20 zł jakie obowiązywały za 2013 rok) a rodzice czwórki dzieci – 6924,12 zł (zamiast 6116,88 zł).

Dzięki wprowadzonym zmianom najwięcej zyskają zatem rodziny wielodzietne oraz rodziny z niskimi dochodami. Im większa liczba dzieci oraz im niższe dochody, tym większy wzrost ulgi. Przykładowo, rodzina z trójką dzieci, w której jeden z rodziców zarabia na umowie o pracę 5000 zł brutto, dzięki wyższym stawkom ulgi oraz możliwości wykorzystania pełnej kwoty, otrzyma o ponad 675 zł więcej niż rok temu.

Dla przypomnienia – podstawowe informacje

Na koniec przedstawiamy podstawowe informacje o uldze prorodzinnej, jakie powinien posiadać każdy rodzic:

  • Z ulgi na dzieci mogą skorzystać podatnicy uzyskujący dochody na zasadach ogólnych, zatem rozliczający się na PIT-37 (praca) lub PIT-36 (działalność gospodarcza, praca za granicą).
  • Z ulgi może skorzystać jeden rodzic lub mogą się nią podzielić, ale nie mogą oboje odliczyć pełnej kwoty.
  • Aby skorzystać z ulgi, do formularza PIT-37 lub PIT-36 należy dołączyć załącznik PIT/O. Jeżeli ulga jest wyższa niż podatek, oprócz PIT/O należy dołączyć PIT/UZ.
  • Osoby posiadające tylko jedno dziecko, skorzystają z ulgi, jeżeli ich dochód w roku podatkowym nie przekroczył 56 000 zł (dla małżeństw suma dochodu 112 000 zł)
  • Z ulgi mogą skorzystać także rodzice pełnoletniego dziecka, do 25. roku życia, jeżeli dziecko wciąż się uczy lub studiuje.

Więcej na temat rozliczenia PIT oraz bezpłatny program, który ułatwia wypełnienie zeznania znajdziecie na stronie www.RozliczeniePIT.pl.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *