Shadow

DIY – tylko moda czy już pasja

sew-681155_640

Dla niektórych wyrażenie „zrób to sam” niezmiennie kojarzy się z dzieciństwem i programem telewizyjnym, w którym prowadzący – majsterkowicz pokazywał, jak z dostępnych w domu produktów stworzyć niepowtarzalne ozdoby i przydatne przedmioty. Potem samodzielne robienie ozdób, szydełkowanie czy szycie na maszynie kojarzyło się jedynie z przedmiotem szkolnym, choć nadal pięknie haftowane serwetki czy pościel kupowane były jako prezent z Polski.

Od kilku lat także w Polsce zauważalna jest moda na samodzielnie uszyte ubrania i dodatki do domu. Często są to rzeczy uszyte z tkaniny a sklep internetowy oferuje ich bogaty wybór. Dlaczego internetowa pasmanteria? Coraz trudniej znaleźć tradycyjne pasmanterie, w których dostępne są różne rodzaje tkanin, wełny, dodatki pasmanteryjne oraz ozdobne perły czy koraliki. W internecie można je znaleźć zdecydowanie łatwiej, a do ich popularności przyczyniła się moda na DIY.

Czym jest DIY? W tłumaczeniu na polski wyrażenie to oznacza po prostu „zrób to sam” i jest powrotem do samodzielnie robionych przedmiotów, zarówno ozdób, jak i ubrań, dodatków do domu czy przedmiotów użytkowych. W rozwijaniu swojej pasji można wykorzystać z gotowych porad i tutoriali, w których autorzy krok po kroku pokazują, jak wykonać wybrane rodzaje ozdób czy przedmiotów do wykorzystania w życiu codzienny,. Wielu specjalistów zajmujących się aranżacją wnętrz w swoich projektach wykorzystuje ręcznie robione ozdoby. Wystarczą bowiem pojedyncze elementy, np. samodzielnie haftowana poduszka, osłonka na doniczkę zrobiona na szydełku czy też pudełko na drobiazgi wykonane z papieru z wykorzystaniem japońskiej sztuki origami, aby wnętrze zyskało nowy wymiar. 

Wielu miłośników DIY zaczynało od okazyjnego robienia różnych ozdób, aby po jakimś czasie zrobić ze swojego hobby dochodową pracę. Wyroby, które powstają w pojedynczych egzemplarzach, wykonane przez rzemieślników i specjalistów od ręcznie robionych przedmiotów, są coraz częściej poszukiwane przez wielbicieli mody. Bo samo DIY jest jednocześnie niezwykle modne. Jeśli jednak nie posiadamy talentu w zakresie robienia ręcznie różnych przedmiotów, zawsze możemy je kupić w serwisie, zrzeszających twórców ludowych oraz rzemieślników.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *