Shadow

Czy meble mogą szkodzić zdrowiu Twojego dziecka? Jaki surowiec będzie bezpieczny?

istock_000016135465xsmall_6nn

Każdy produkt – a już szczególnie ten przeznaczony dla dzieci, musi spełniać wymagania stawiane przez przepisy. Wydaje się, że skoro trafił do sprzedaży – powinien być bezpieczny. Niestety kontrole przeprowadzane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdzają, że nie zawsze tak jest. W sklepach często są dostępne produkty niebezpieczne, które nie powinny trafić do sprzedaży.

Ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów oraz normy europejskie określają warunki, jakie muszą spełnić meble dziecięce. Poszczególne normy stawiają wymagania różnym grupom produktów. Przykładowo – inne normy obowiązują w przypadku wysokich krzesełek do karmienia, a inne w przypadku łóżek. W tym miejscu warto dodać, że za łóżka dziecięce uznawane są jedynie te o długości wewnętrznej od 90 cm do 140 cm. Dłuższe łóżka opisane są w innej normie, która z kolei stawia bardziej rygorystyczne warunki dotyczące wytrzymałości. Poniżej wytyczne przedstawione w większości wspomnianych norm.

Skład chemiczny

Materiały, z których produkuje się meble dziecięce, muszą mieć odpowiedni skład chemiczny. Dotyczy to w szczególności tych powłok, które stykają się ze skórą dziecka. Mowa tutaj o farbach, lakierach, tworzywach sztucznych – nie mogą one zawierać metali ciężkich. Jest to o tyle istotne, że dzieci – zwłaszcza te najmłodsze, poznając świat wszystkimi zmysłami często sprawdzają smak różnych przedmiotów.

Wygląd

Dzieci, gdy już nauczą się chodzić, są bardzo ruchliwe – biegają, wspinają się. Z tego powodu meble muszą być stabilne, dobrze zabezpieczone przed przewróceniem oraz solidnie wykonane (w sposób uniemożliwiający ich przypadkowe zniszczenie albo zranienie się o nie dziecka). Ponadto powinny mieć zaokrąglone lub frezowane krawędzie i naroża. Uderzenie w taki element, nie będzie dla dziecka tak niebezpieczne, jak w ostry kant. Wszystkie normy zwracają też uwagę na prześwity pomiędzy elementami mebla, w których jakaś część ciała dziecka mogłaby się zakleszczyć. Meble powinny być wolne od tego typu niebezpiecznych przerw. Ponadto wszystkie zamknięcia muszą posiadać mechanizmy uniemożliwiające przytrzaśnięcie palców. Wiele norm duży nacisk kładzie na kwestie możliwości wypadnięcia dziecka z mebla (np. wysokie krzesełka do karmienia).

Meble drewniane

Meble drewniane są uważane za najbezpieczniejsze – są przecież wykonane z naturalnego surowca. Pokrycie ich lakierem niezawierającym szkodliwych substancji nie daje jednak gwarancji, że będą one bezpieczne dla dziecka. Odpowiednia powłoka ochronna jest bardzo ważną kwestią, ale równie istotna jest jeszcze jedna rzecz: meble muszą być czyste, wolne od zgnilizny, pleśni, grzybów i owadów.

Znak zgodności

Normy europejskie wskazują nie tylko wymagania, jakie powinny spełnić poszczególne meble, ale też opisują metody badań, przy pomocy których określa się, czy dany wyrób spełnia warunki stawiane przez normę. Wiele mebli posiada certyfikaty bezpieczeństwa, wydane przez niezależne laboratorium badawcze. Jest to kolejne kryterium, które możemy brać pod uwagę, gdy kupujemy meble dziecięce.

Jaki surowiec jest bezpieczny?

Nie ma surowca, który daje stuprocentową pewność, że meble z niego wykonane są bezpieczne dla dziecka. Najbardziej naturalnym i ekologicznym materiałem jest drewno, co wcale nie oznacza, że meble drewniane są zawsze bezpieczne. Przykładowo – mebel taki pokryty lakierem bez atestu, zawierającym szkodliwe substancje, nie będzie meblem bezpiecznym. Natomiast mebel drewniany pomalowany nieszkodliwą farbą, wolny od zgnilizny i owadów – będzie bezpieczny, jeśli zostaną spełnione inne wymagania dotyczące wyglądu i stabilności.

Autor: The Beds – zdrowe i trwałe meble z litego drewna

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *