Shadow

Deszczówka

Na wstępie należy się zastanowić nad tym, ile tak naprawdę kosztuje woda. Ile musimy miesięcznie wydać na opłaty. Odkręcając kran w umywalce albo nawet podlewając ogórd obfitym strumieniem, najczęściej nie analizujemy tego, jakie koszty zostają przez nas poniesione. Aktualnie, jest bardzo wysoki poziom zużycia wody. Śmiało możemy rozważyć instalacje, gdzie woda deszczowa, może zostać wykorzystana. Szczególnie sprawdza się to w domkach jednorodzinnych, wielorodzinnych, jak i budynkach, które są publiczne. Niewątpliwie może to stanowić bardzo ekonomiczną inwestycję. Należy tylko dobrze dobrać plan i działać. Jest to idealna opcja również dla wszystkich tych, którzy prowadzą na przykład swoją knajpę i opłaty za zużycie wody ich przerasta. Woda deszczowa wcale nie jest niehigieniczna, jeżeli posiadamy odpowiedni filtr do wody deszczowej. Tak naprawdę litr zużytej przez nas deszczówki oznacza tyle, że zaoszczędziliśmy sporą ilość wody pitnej, jak i również tej, która zostaje odprowadzona do ścieków. Pamiętajmy, iż oznacza to niezwykłą oszczędność w opłatach za analogiczną ilość wody pitnej. Co więcej – przyczyniamy się do tego, że chronimy ekologię. Jest mniej ścieków i zanieczyszczeń, których gleba nie przyjmuje zbyt dobrze.

Oczyszczalnie oczywiście bardzo się starają, aby dbać o planetę, jednak bez współpracy z innymi – nie jest łatwo. Z tego właśnie powodu, jeśli ktokolwiek może przyczynić się do tego, żeby polepszyć świat, to warto działać.

Jeżeli dalej rozważać kwestie zaoszczędzenia, to kwota ta zależy od wielkości instalacji, jak i ilości zużywanej wody. Niestety nie bardzo zdajemy sobie sprawę z tego, że zasoby wody pitnej stanowią źródło, które może ulec wyczerpaniu. Można zatem jej pobór starać się ograniczać. Woda deszczowa może mieć swoje zastosowanie do spłukiwania na przykład toalet, podlewania ogródka, sprzątania albo prania. Jeśli nie jest odpowiednio oczyszczona – nie należy jej pić. Woda deszczowa cechuje się tym, iż jest miękka, ponieważ nie ma w niej związków magnezu ani wapnia. Zyskujemy na tym sporo, chociażby zredukowanie zużycia proszku o połowę, czyli osiągamy lepsze pranie. Woda deszczowa odpowiednio używana powoduje to, że unikamy zjawiska, kiedy zostaje wytrącony kamień wapienny, który osadza się wewnątrz pralki. Myjąc ją samochód, podłogi albo wykonując prace porządkowe – pozbywamy się kłopotów, które wiążą się ze zbieraniem się kamienia. Także jak widać – same plusy.

Wodę deszczową można zbierać na różne sposoby. Tak naprawdę najłatwiejszym sposobem, aby zbierać deszczówkę jest umieszczenie pojemników pod rynną. Sprawdzi się to dopiero wtedy, jeśli chcemy czynić to na małą skalę ( na przykład na ogródku działkowym). Sposób ten jest niewątpliwie najprostszy, jednak trochę uciążliwy oraz mało higieniczny. W czasach obecnych coraz bardziej popularne za to stają się instalacje oraz zbiorniki na deszczówkę, które mają na celu zbieranie deszczówki. Zbiorniki na wodę deszczową stają się oblegane, gdyż ludzie zauważają, że jest to naprawdę spore zaoszczędzenie pieniędzy, które w końcu można wydać na coś innego, a nie tylko na rachunki.

Przeczytaj także