Kalendarz potrafi czasem być paskudną bestią. Zaprojektowany jest tak, by wyglądać idealnie do zarządzania czasem ale nie zawsze koniecznie jest najlepszym możliwym rozwiązaniem.
Mając to na względzie, mamy tutaj złotą trójkę, która z całą pewnością powinna się znaleźć w Twoim kalendarzu. W ten sposób ułatwisz sobie nie tylko planowanie ale także życie, zdecydowanie mniej stresując się przypadkowymi zapomnianymi wydarzeniami.
1. Wydarzenia i wizyty z dokładną ramą czasową
Jedyną rzeczą, która powinna pojawiać się w Twoim kalendarzu to pewne wydarzenia, które mają swój początek i koniec. Rzeczy jak wizyta u dentysty, meeting i wszystko co musi zabrać 100% Twojej uwagi i nie możesz w tym czasie robić paru rzeczy jednocześnie. To oczywiście oznacza, że możesz takie wydarzenia tworzyć z samym sobą i w ten sposób motywować się do odpowiedniego wykorzystania tego czasu.
Warto też odrzucić możliwości przesuwania zaplanowanych okienek – w ten sposób mamy pewność, że nasze lenistwo nie ukróci naszej produktywności. Nie ważne, czy na myśli mamy meeting z zarządem firmy, wizytę u dermatologa czy wieczorny jogging – zasada nie przesuwania powinna być nie zmienna.
2. Włóż wysiłek w wypełnianie planowanych zadań
Są zadania, które w końcu będą musiały zmienić czy to swój deadline czy dzień, kiedy będą się odbywać. Kiedy jednak zaczyna się to zdarzać regularnie wiadomo, że pojawia się problem. Spróbuj wypełniać zadania w wcześniej zaplanowanym czasie i nie przesuwać ich z błahych powodów.
Ćwiczenia są jednym z najprostszych przykładów. Na początku wklejamy je do naszej listy zadań ale jakoś nigdy nie mamy czasu wykonać tego mało priorytetowego zadania. Po pewnym czasie przesuwamy ćwiczenia do naszego kalendarza, by właściwie się zmusić do ćwiczeń. Problem polega na tym, że wpisujemy to bez wyznaczonych sztywnych godzin. Po prostu do końca dnia wypełnić zadanie „ćwiczenia”. Dopiero kiedy zaplanujemy ćwiczenia na konkretną godzinę i właściwie, potraktujemy to jako spotkanie ze samym sobą to aktywność fizyczna dochodzi do skutku. Pozbaw swój kalendarz książkowy zakładek jak „do wykonania w dany dzień” i zastąp je sztywnie ustalonymi godzinami z zadaniami do wykonania.
3. Temat miesięczny
Ważne jest by ustalać sobie projekty na każdy miesiąc, choćby przebiegnięcie 50 km w skali miesiąca to już akcja, która będzie nas trzymać w ryzach i przypominać o tym, że musimy coś jeszcze dokonać poza codziennymi aktywnościami.
Kiedy pracujemy często naszymi tematami miesięcznymi będą większe projekty jak wydanie aplikacji, zakończenie pracy nad projektami czy publikacja magazynu. Dobrze jest mieć to zapisane w kalendarzu tak, by zadania, które wyznaczamy sobie co dnia nie zakłócały tego większego planu. Co jakiś czas sprawdzaj jak idą postępy w pracy w stronę tematu i kontroluj czy zdążysz go wykonać na czas. Ważnym jest, by temat miesięczny nie był tylko kolejnym obciążeniem a wręcz przeciwnie, motywował Cię do działań.
Odpowiednio zaprojektowane kalendarze książkowe pozwolą Ci odpowiednio zadbać o organizację Twojego czasu. Pamiętaj by kalendarz dostosować do swoich potrzeb!