W życiu każdej kobiety najważniejsza jest rodzina.. To jest fakt niezaprzeczalny i nie ma tu znaczenia czy dana kobieta jest prezesem dużej firmy, czy sprzątaczką czy może nauczycielką. Jednak aby ta rodzina prawidłowo funkcjonowała, to do pełni szczęścia potrzebujemy też dobrej i dobrze płatnej pracy.
Kobiety mają o wiele trudniejszy start w karierze a potem w utrzymaniu jej i rozwijaniu się niż mężczyźni. I jest to znów związane z ich główną rolą matki, która w pewnym momencie życia odsuwa je na margines w życiu zawodowym. Wiele z nich traci pracę, inne powracają zaraz po urodzeniu dziecka aby jej nie stracić. Będąc pod taką presją od samego początku kariery, często tkwią przez długie lata w układach, które nie przynoszą im satysfakcji ani też wystarczających profitów pieniężnych.
Zastanówmy się zatem wspólnie nad tym, czy warto po latach pracy zrezygnować z etatu i szukać czegoś nowego?
Jeżeli przez lata tkwimy w takiej pracy, która nie przynosi nam satysfakcji, ani też dużych pieniędzy, gdy nie mamy szans na rozwój, gdy nie dogadujemy się z szefem lub współpracownikami, to codzienne wyjście do takiej pracy związane jest z dużym stresem i obciążeniem psychicznym. W rezultacie cierpimy nie tylko my, ale również cała nasza rodzina.
Nie warto tkwić w toksycznych układach, trzeba zmieniać swoje życie i dążyć do poprawy warunków.
Odważmy się i przystąpmy do działania. Zapiszmy się na kurs doszkalający, a może taki, który całkiem zmieni nasz profil zawodowy, pójdźmy do szkoły, uczmy się języka obcego i podnośmy swoje kwalifikacje. To da nam siłę, bezpieczeństwo i większą szansę na znalezienie lepszej pracy.
Dopiero teraz rozpocznijmy poszukiwania nowego miejsca i nikt w starej pracy nie powinien o tym wiedzieć. Tak będzie bezpieczniej, gdyż nie będziemy narażone na złośliwe uwagi i nagłe zwolnienie.
Podania o pracę składamy jednocześnie do wielu firm i cierpliwie czekamy na rozwój wydarzeń. Pamiętajmy też, aby na rozmowach o pracę dokładnie pytać o wszystkie warunki, tak aby potem nie było zdziwienia i żałowania, że jest gorzej niż w poprzedniej firmie. Nigdy nie zgadzajmy się na gorsze warunki pracy i na obietnice, że z miesiąc będzie zmiana itd. Pamiętajmy, że tylko to, co mamy na umowie jest coś warte i tylko wtedy będziemy mieć absolutną pewność co do warunków zatrudnienia.
Nie bójmy się na rozmowie o pracę zadawać pytań o warunki pracy, o godziny nadliczbowe, o wysokość pensji i ewentualnych premii. Pamiętajmy, że umowa o pracę jest umową obustronną i to nie tylko my mamy spełnić oczekiwania pracodawcy, ale też pracodawca musi spełnić oczekiwania pracownika. Gdy się na nie zgodzi i zapisze je w umowie, to dopiero wtedy ją podpisujemy i składamy wypowiedzenie w starej firmie.