Shadow

Czy warto stosować diety proteinowe?

milk-shake-608919_1920

Proteiny, czyli białka są podstawowym i bardzo ważnym składnikiem naszej diety. Białka są niezbędne dla naszych mięśni, odporności, krwi i mózgu. Białko w naszym organizmie jest przekształcane w aminokwasy, które krążą w naszym ciele i w takiej postaci są wchłaniane przez tkanki. Niestety aminokwasy nie są w żaden sposób przez nasze organizmy magazynowane, dlatego też bardzo ważne jest regularne dostarczanie białka.

Zatem wiemy, że białko jest zdrowe i niezbędne dla naszego zdrowia, to, dlaczego modne ostatnio diety białkowe są tak negowane przez lekarzy?

Faktycznie badania naukowe i doświadczenie potwierdzają dużą skuteczność różnych diet proteinowych. Bez względu na to czy wybierzemy dietę Dukana czy modną ostatnio dietę OXY to bez wątpienia schudniemy i to dość sporo. Szkopuł w tym, że gdy tylko zakończymy tę dietę i powrócimy do starych, niezdrowych nawyków żywieniowych to znów przytyjemy. Zatem samemu trzeba się zastanowić czy warto się męczyć.

Diety proteinowe są skuteczne gdyż białko przyspiesza przemianę materii, posiłki białkowe sycą na długo i pomagają u osób ćwiczących w kształtowaniu sylwetki. Do tego produkty białkowe o niskiej zawartości tłuszczu są również niskokaloryczne, co również sprzyja odchudzaniu.
Pamiętajmy o tym, że białko obok wielu zalet posiada również i wady. Choć jest składnikiem niezbędnym dla naszego organizmu, to jednak w zbyt dużych ilościach może obciążać nerki i doprowadzać do groźnych chorób i upośledzeń funkcji nerek.

Diety proteinowe, które są skomponowane na samych produktach białkowych powinny być omijane przez wszystkich szerokim łukiem. Nie warto niszczyć swojego zdrowia, zwłaszcza, że efekt jo jo po takiej diecie jest murowany. Warto natomiast zwiększyć ilość białka w swojej diecie, dołączyć do niego mnóstwo warzyw, owoców, kasz i tak się odchudzać. Będzie to zapewne proces odchudzania powolniejszy niż na samych proteinach, jednak zdrowszy i na dłuższą metę przyniesie nam o wiele więcej korzyści.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *