Shadow

Czy komórki macierzyste pomagają w leczenie urazów?

Osoby, które są aktywne i uprawiają sport, mogą być narażone na urazy. W ostatnim czasie metodą, którą stosuje się do ich leczenia, jest terapia komórkami macierzystymi. Komórki macierzyste stanowią prawdziwą rewolucję w leczeniu. W ostatnim dziesięcioleciu terapia stała się jedną z najszybciej rozwijających się w gałęzi medycyny. Wszystko rozpoczęło się od odkrycia, że komórki macierzyste, posiadają zdolność różnicowania się w kierunku innych komórek organizmu ludzkiego. Zdolność tego typu pozwoliła naukowcom pokładać w nich naprawdę bardzo duże nadzieje na to, aby opracować metody leczenia wielu różnorodnych urazów i chorób, takich jak urazy kości i stawów, zawał serca, uszkodzenia nerwów czy cukrzyca. Komórki macierzyste można pozyskiwać z różnych miejsc: z krwi, tkanki tłuszczowej z różnych okolic ciała czy z szpiku kostnego. Na chwilę obecną nie ma ograniczenia wiekowego, które przeszkadzałoby w pobraniu oraz zastosowaniu terapii komórkami macierzystymi.

Jak przebiega terapia komórkami macierzystymi?

W ortopedii oraz medycynie sportowej komórki macierzyste powodują przyspieszania gojenia się tkanek, które zostały uszkodzone. Zmniejsza to ból oraz przywraca funkcję stawów, w tym: chrząstki stawowe, więzadeł, ścięgien oraz mięśni. Terapia przy ich pomocy stanowi wsparcie nie tylko dla zawodowych sportowców, lecz również dla osób, które podczas aktywności codziennej doznały urazów układu kostno – stawowego. Komórki macierzyste, które są podawane w zmienione chorobowo miejsce wpływają na poprawę gojenia się uszkodzeń oraz pośrednio przez tego typu działania ułatwiają rehabilitację. Pomagają zatem pacjentowi w dużo szybszym tempie wrócić do dawnej sprawności.

Cała procedura zostaje przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym. Tkanka tłuszczowa zostaje pobrana z brzucha, wewnętrznej strony ud albo wałeczka lędźwiowego. Po pobraniu jest opracowana w celu otrzymania zawiesiny komórek macierzystych i później zawiesina ta zostaje podana w okolice uszkodzoną. Inwazyjność zabiegu jest nieduża i pacjent może opuścić szpital klika godzin po zabiegu. W celu osiągnięcia pełnego efektu regeneracyjnego, oczywiście w zależności od stopnia uszkodzenia, wystarczy jedno albo kilka podań zawiesiny komórek macierzystych.

Sposób przygotowania komórek macierzystych oraz bezpieczeństwo ich pobrania są strasznie istotne. Jest to zabieg operacyjny i właśnie z tego powodu powinien być wykonywany w sali operacyjnej. Bardzo ważna jest także odpowiednia jakość zawiesiny komórkowej, która jest stosowana w terapii komórkami macierzystymi. Jeśli zdecydujemy się na terapię, to powinniśmy wybrać placówkę certyfikowaną przez Ministerstwo Zdrowia oraz Poltransplant.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *