Shadow

Czy kobieta może być dobrym szefem?

Statystyki pokazują, że coraz większa liczba kobiet zakłada firmy i co najważniejsze, firmy te przynoszą zyski i są konkurencyjne na rynku. Widać więc, że stereotyp mężczyzny- szefa odchodzi w zapomnienie i dobrze. Najwyższy czas aby wszyscy przyznali, że to nie od płci zależny jest sukces, ale od wiedzy, zaangażowania, pomysłu i oczywiście odpowiedniej strategii. Na przykładach znanych kobiet, które osiągnęły sukces finansowy wiemy, że to prawda, więc każda z nas ma szansę na zostanie znaną biznes-women.

Założenie własnej firmy to tylko pierwszy krok do sukcesu. Potrzebujemy więc dobrego pomysłu, niszy na rynku, dobrej strategii, wiedzy i oczywiście zaplecza finansowego. Gdy będziemy zaangażowane w swój projekt i gdy dobrze przygotujemy się do realizacji swojego planu, to mamy sporą szansę na sukces.

Rozwój firmy jest związany zawsze z zatrudnianiem pracowników i tutaj znów słyszymy często słowa krytyki i powątpiewania w kobiece zdolności: kobieta za słaba na rządzenie ludźmi, kobieta nie może być dobrym szefem etc. I znów na przykładzie znanych kobiet sukcesu wiemy, że nie jest to prawda, że słaba płeć wcale nie jest taka słaba, że być może działamy subtelniej, mniej krzyczymy od mężczyzn, łatwiej nami manipulować, to jednak potrafimy sprytnie rozwiązywać problemy, jesteśmy elastyczne i naprawdę wytrzymałe i konsekwentne w dążeniu do celu.

Kobiety mają natomiast o wiele trudniejszy start, a o tym nie mówi się prawie wcale. Nawet gdy uda nam się skończyć studia i rozpocząć błyskotliwą karierę, to jest ona przerywana przez zajście w ciążę i zakładanie rodziny. Jest to kluczowy moment, w którym wypadamy z obiegu i jesteśmy o kilka lat wstecz od mężczyzn, którzy nie musza przerywać swojej nauki, pracy, kariery. Gdy pragniemy potem powrócić na rynek pracy, to również nie jest nam łatwo konkurować z mężczyznami, którzy podczas naszej nieobecności zdążyli podnieść swój status społeczny. Jest nam trudno ze względu na rodzinę, na dzieci i codzienne obowiązki.

To wszystko świadczy tylko o jednym: kobiety są silniejsze, łatwiej umieją pogodzić ze sobą różne role, są więc dobrymi organizatorkami, są konsekwentne, silne i często nawet bezwzględne. A to idealne cechy dla dobrego szefa.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *