Shadow

Czas na własny dom – koszty i na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji?

Własny dom jest dzisiaj marzeniem każdego z nas. Niestety często musimy liczyć się z bardzo dużymi kosztami budowy i nie każdy z nas bierze nawet pod uwagę taką możliwość. Wiemy też, że wielu inwestorów, z obawy przed wysokimi nakładami finansowymi rezygnuje z budowy domu i decyduje się na zakup mieszkania w bloku. Pytanie jednak czy jest to słuszna decyzja? Posiadanie własnego domu zawsze daje nam znacznie więcej prywatności i co więcej czasem postawienie domu może być znacznie tańsze niż zakup mieszkania. Jakie więc są koszty budowy domu?

Podstawą jest by na samym początku określić jakie potrzeby ma nasza rodzina i co jest dla nas najważniejsze w projekcie domu. Nasze pomysły zawsze należy odnosić do finansów, które mamy przeznaczone na budowę domu. Większy dom, nie zawsze oznacza lepszy. Czasem zbyt duża powierzchnia użytkowa tylko nas przytłacza, bo nie wiemy jak ją zagospodarować. Dlatego bardzo ważne jest żeby wybrać projekt domy odpowiedni dla naszej rodziny oraz planów, które z nią wiążemy.

Planowanie finansów

Zaplanowanie finansowania inwestycji powinno być bardzo dokładne. Internet daje nam dzisiaj możliwość by znaleźć ciekawe projekty w sieci wraz z pełną wyceną oraz kosztorysem. Warto pamiętać jednak o tym, że podane wyliczenia są tylko orientacyjnymi cenami. Bardzo dużo zależy od materiałów oraz firmy, która się tym zajmie. Duże znaczenie ma także region w którym taka budowa miałaby się odbywać.

Na podstawie analizy rynkowych wielu firm budowlanych okazuje się, że domy z poddaszem użytkowym w stanie surowym zapłacimy od 200 do 280 tys złotych. Domy z garażem to trochę większy koszt, jednak wciąż porównywalny. Taka duża różnica w cenie zależy od kilku bardzo ważnych czynników. Przede wszystkim od regionu, w którym stawiamy nasz wymarzony dom, ale także od zakupów materiałów budowlanych. Miejsce, gdzie je kupujemy, a szczególnie region ma bardzo duże znaczenie. Warto także postawić na tradycyjne materiały jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów. Dobrym wyborem bez wątpienia będzie cegła ceramiczna, bloczki z betony komórkowego czy dachówka ceramiczna.

Okna, drzwi oraz inne instalacje

Jednym z trudniejszych zadań jest uwzględnienie stolarki okiennej. Okazuje się, że montaż drzwi i okien to dosyć spory wydatek. Warto więc zwrócić na niego uwagę. Koszt jednego okna wykonanego z PCV to kwota ok 950 zł. Jeśli chcemy zainwestować w ramy drewniane, wtedy koszt może wzrosnąć nawet do 1300zł. Do tego dochodzi też koszt montażu oraz parapetów, więc może to być dodatkowe 400zł. Drzwi to także trudna kwestia. Warto poświęcić jej chwilę, możemy zapłacić za normalne drzwi ponad 1500zł, a jeśli zależy nam na drzwiach antywłamaniowych to jest to koszt ponad 2 tys złotych, do nawet kilkunastu. Wszystko zależy od tego jakie faktycznie mamy potrzeby.

Kilkadziesiąt tysięcy mogą pochłonąć końcowe wykończenia w domu, takie jak wykonanie instalacji sanitarnych, czy elektrycznych, a także ostateczne prace wykończeniowe. Okazuje się, że to może być koszt nawet 45 tys.

Ściany wewnętrzne

Ściany wewnętrzne w naszym domu to koszty, które mogą wynosić nawet do 36 tys złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że koszty te mogą ulec znacznym zmianom, ponieważ nawet ceny materiałów w ostatnim okresie znacznie się wahają, podobnie jak koszty robocizny. Więc bardzo dużo zależy od momentu, w którym postanowimy budować dom.

Małe zmiany, duże koszty

Warto wziąć pod uwagę to, że czasem zmiana jednego elementu konstrukcyjnego prowadzi do innych zmian w jego częściach. Takie zmiany automatycznie zmieniają koszty budowy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *