Często w telewizji mówi się dzisiaj o różnego rodzaju rankingach. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czym właściwie jest ranking i do czego służy? W gruncie wiesz, że powstaje on na bazie zbieranych przez specjalnych ludzi danych, które są w pewien sposób podliczane, a następnie tworzy się dane statystyczne, a potem porównuje się je pomiędzy sobą. Rankingi dotyczą rzeczy, które są powiązane ze sobą tematycznie. Jednak pytanie brzmi jak naprawdę funkcjonują rankingi i jakie kryteria obowiązują przy tworzeniu rankingu?
Definicja słowa „ranking”
Ranking to inaczej klasyfikacja, której dokonuje się w kolejności wartości liczbowych. Podczas tej czynności liczby przyporządkowywane się według określonych kryteriów. Wcześniej oczywiście następuje zbieranie danych z danej dziedziny, podział na kategorie, według, których można dane te posegregować. Następnie dopiero można starać się ułożyć ranking. Najczęściej rankingi dotyczą różnorakich osiągnięć, w różnych zestawieniach. Istnieją także różne sposoby, aby uzyskać interesujące nas wartości liczbowe. W rankingu FIFA oraz rankingu szachowym istnieje specjalna metoda, by poprawnie określić wszystkie wyniki.
Rodzaje rankingów
Ranking może dotyczyć właściwie wszystkich dziedzin, w których można pokazać osiągnięcia i zestawić je z osiągnięciami innych instytucji lub ludzi.
Popularnymi rankingami są wszelkiego rodzaju rankingi sportowe. Najczęściej dotyczą one zawodników, drużyn sportowych, krajów w różnych dyscyplinach sportowych. Najczęściej są one sporządzane na podstawie osiągnięć w zawodach i dotyczą dokładnie wyznaczonego okresu, w którym podlicza się osiągnięcia. Co więcej w niektórych dyscyplinach sportowych rankingi odgrywają bardzo istotna rolę podczas kwalifikowania zawodników i drużyn. Na ich podstawie ustala się początkową kolejność w zawodach, w których kolejność ma znaczenie.
Można spotkać się z rankingami szkół. Czasem drukowane są one nawet w gazetach. W lokalnych można spotkać się z rankingami szkół ponadgimnazjalnych lub uniwersytetów czy politechnik. Takie rankingi pozwalają nam zapoznać się z rynkiem oraz z wynikami jakie osiąga uczelnia, na która chcemy złożyć podanie.
Na stronach internetowych możemy się spotkać z rankingami najlepszych firm w Polsce lub za granicą. Pomogą nam one rozeznać się na rynku pracy.
Ranking może dotyczyć właściwie każdej rzeczy, którą można porównać i zestawić w liczbach z innym artykułem o podobnej wartości. Dlatego te, które wymieniłam powyżej są tymi najpopularniejszymi, a istnieje ich znacznie więcej.
Do czego właściwie służą rankingi?
Głównym celem rankingów jest pokazanie zestawień w łatwej wizualnie oprawie, tak by móc szybko i bez szukania w tekście objąć wzrokiem najważniejsze elementy w danej kategorii, która nas interesuje. Pozwala na porównanie elementów np. ilości strzelonych bramek przez zawodników piłki nożnej w jednym sezonie. Jego forma jest przystępna, ponieważ tabelki w dużej mierze ułatwiają szybki odbiór. Bez kartkowania stronic pozwalają zobaczyć najbardziej interesujące nas fragmenty. Jeśli ranking prowadzi firma i dotyczy on jej pozycji na rynku, prezes może zorientować się czy jego firma się rozwija i wciąż pozyskuje nowych klientów lub wręcz odwrotnie wciąż spada z pozycji i wtedy musi podjąć nowe działania by jego pozycja wzrosła lub umocniła się na rynku.