Shadow

Co robić, aby wygrać własne życie?

Każdy z nas odczuwa potrzebę, aby czuć się ważnym oraz docenionym przez ludzi, z którymi przebywamy. Łączy nas zatem ta sama potrzeba, aby w jakiś sposób potrafić oddziaływać na nasz świat w sposób pozytywny. Każdy dąży do tego, aby jego świat był bardziej pozytywny i kolorowy. Nie każdy jednak wie jak można to osiągnąć i nie jest na siłach, aby walczyć o swoje lepsze jutro.

Przede wszystkim – musisz chcieć osiągnąć sukces. Jeżeli jesteś nastawiona negatywnie, to niestety marne szanse na to, aby wszystko zaczęło się dobrze układać. Powinnaś zatem zacząć z pasją podążać za sukcesem.

Czym jest sukces?
Sukcesu nie można określać tylko i wyłącznie jako dobra materialne czy sławę. Niezależność finansowa jest niezwykle ważna, a wręcz konieczna. Stanowi to jednak tylko czubek góry lodowej. Ważna jest satysfakcja, iż zostaniemy docenieni. Sukces jednak może kojarzyć się też z innymi rzeczami, takimi jak:

  • obecność kogoś, kogo kochamy i z kim możemy dzielić życie,
  • posiadanie marzeń i walka o to, aby je spełniać,
  • budzenie się codziennie rano z entuzjazmem.

Z tego właśnie powodu dla każdego z nas słowo „sukces” oznacza zupełnie co innego. Dla wielu z nas definicją sukcesu jest motywacja. Stanowi ona mechanizm psychologiczny, a następnie uruchamia oraz organizuje zachowanie człowieka, które jest skierowane na osiągnięcie zamierzonego celu. Można śmiało rzec, iż stanowi wewnętrzną siłę człowieka. Zaspokajajmy wewnętrzne potrzeby po to, aby ją utrzymać.
Można wyróżnić klika zupełnie różnych stylów motywacji. Jednak wszystkie działają w ten sam sposób, czyli sprawiają, iż człowiek zaczyna działać! Są to bardzo proste strategie umysłowe, których uczymy się na własny użytek. Możemy do nich również w razie potrzeby zawsze wrócić. W każdej motywacji kluczowy jest jej kierunek. Może on być „do”, bądź „od” tego, czego tak naprawdę nie chcemy. Każda osoba, oczywiście do pewnego stopnia, korzysta z oby kierunków. Jednakże w większości mamy tendencję do tego, aby posługiwać się częściej jednym kierunkim motywacji niż drugim.

Jak w swoim życiu wykorzystać kierunek motywacji?

Osoby, które motywowane są „do” można zmobilizować do działania, poprzez określenie celów i przypominając o nagrodach i premiach, jak i również marzeniach, które trzeba zrealizować.
Z kolei osoby motywowane „od” rozpoczynają szybko swoje działanie wtedy, kiedy uprzedzi się je o negatywnych konsekwencjach, które są nieuniknione, jeśli nie podejmą od razu działań.
Można wykonać proste ćwiczenie, które polega na tym, że osoby motywowane „do” poprośmy o to, aby zrealizować cele do zrealizowania, z kolei motywowanych „od” – by w skupieniu i milczeniu słuchały tego i starały się rozwiązać problemy, które mogą się pojawić w trakcie realizacji celów.

Jak zadbać o swoją motywację?

  • unikać narzekań oraz osób, które narzekają,
  • skupiać się na tym, co możemy zrobić zamiast na tym, czego nie da się osiągnąć,
  • rozmawiać na temat sukcesów i doceniać osiągnięcia swoje oraz innych,
  • znaleźć czas na to, żeby poświęcić go tylko dla siebie oraz oderwać się od istotnych problemów. Ważne jest to, abyś skupiła się na tym, co tak naprawdę lubisz,
  • nie musisz być najlepsza,
  • zwracaj uwagę na każdy sukces, nawet ten drobny,
  • żyj w zgodzie sama ze sobą i praw sobie komplementy.
Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *