Shadow

Cisza na poddaszu, czyli akustyczna izolacja dachu

143375665679612300

Mieszkania na poddaszu mają swój szczególny urok i charakter, jednakże sam komfort zależy od takich czynników jak izolacja cieplna oraz izolacja akustyczna. Przekształcając poddasze na pomieszczenia mieszkalne trzeba pamiętać zarówno o jednym, jak i drugim. W przeciwnym razie mieszkanie na poddaszu wcale nie będzie przyjemnością.

To, jakim materiałem pokryty zostanie dach budynku, ma wpływ na izolację akustyczną. Dla osób mieszkających na poddaszu najbardziej dokuczliwe mogą być właśnie dźwięki pochodzące z zewnątrz – krople deszczu uderzające o dach, grad czy też hałas dobiegający ze znajdującej się nieopodal ruchliwej ulicy bądź przystanku tramwajowego. Konieczna jest zatem odpowiednia izolacja akustyczna. Ważna jest nie tylko izolacja akustyczna dachu, ale także akustyka ścian, podłóg i stropów. O izolacji akustycznej poddasza warto pomyśleć odpowiednio wcześnie. Mowa o materiałach budowlanych, które dzięki swoim właściwościom mają wpływ właśnie na akustykę.

Na izolację akustyczną dachu wpływ mają takie elementy jak pokrycie dachowe, będące w ofercie top-dach.com.pl, materiał termoizolacyjny oraz okna połaciowe. Największy wpływ na izolację akustyczną ma pierwszy z wymienionych elementów, czyli rodzaj wykorzystanego pokrycia dachowego. Przeprowadzone przez ekspertów badania wykazały, że pod względem izolacyjności najlepsze parametry posiadają dachówki cementowe, zwane również betonowymi. Dachówki cementowe są tańsze od dachówek ceramicznych, mają jednak taką samą trwałość. Im pokrycie jest cięższe, tym posiada lepszą izolację akustyczną – tak właśnie jest w przypadku dachówki cementowej. Wśród innych pokryć dachowych gwarantujących odpowiednią izolację dachową wymienia się gonty drewniane oraz pokrycia dachowe z trzciny.

Idealnym materiałem termoizolacyjnym, zapewniającym również izolację akustyczną, jest wełna mineralna skalna bądź też szklana. Jednakże na skuteczność tego materiału wpływ ma rodzaj i gęstość izolatora. W przypadku poddaszy zaleca się, aby izolacja miała 25 cm grubości. Innym niż wełna mineralna materiałem termoizolacyjnym jest styropian akustyczny – ma on swoje zalety, jednakże nie przynosi takich efektów, jak ma to miejsce w przypadku wełny mineralnej.

Na izolację akustyczną wpływ mają również okna dachowe, przez które do wnętrza dociera najwięcej dźwięków. Wybierając zatem okna dachowe, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry, zwłaszcza te związane z izolacją akustyczną. Okna od cenionych na rynku producentów z pewnością będą się charakteryzowały odpowiednią izolacją akustyczną.

Jak się zatem okazuje, na komfort mieszkania na poddaszu, a co za tym idzie – izolację akustyczną, wpływ ma kilka czynników. Warto zatem inwestować między innymi w wysokiej jakości pokrycia dachowe proponowane przez top-dach.com.pl. Dachy są specjalnością tej istniejącej od 1994 roku firmy. TopDach to firma z doświadczeniem, świadcząca usługi na bardzo wysokim poziomie. W swojej ofercie posiada materiały do pokrycia dachów – blachodachówki, dachówki cementowe, dachówki ceramiczne, a także systemy orynnowania i okna, wszystko najwyższej jakości.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *