Shadow

Buty do biegania dla stopy pronującej, neutralnej i supinującej – czym się różnią i jakie z nich wybrać?

angielski

Aby twoja dieta okazała szybko przyniosła oczekiwane rezultaty, warto wzbogacić ją również o aktywność fizyczną. Jednym z najprostszych rozwiązań jest bieganie. Gdy chcesz zacząć swoją przygodę, pamiętaj jednak o tym, żeby na początku kupić dobre obuwie do biegania. Można podzielić je na trzy rodzaje – dla stopy pronującej, neutralnej i supinującej. Czym różnią się pomiędzy sobą?

W sklepach sportowych można przebierać w najróżniejszych modelach butów do biegania. Przy ich doborze warto patrzeć nie tylko na wzornictwo i kolorystykę, ale również na konstrukcję i wykorzystane materiały. Buty muszą pasować do biegacza idealnie, aby zapewnić mu odpowiedni komfort i dodatkowo chronić przed urazami.

Pod uwagę przy doborze odpowiedniego obuwia trzeba wziąć między innymi takie czynniki jak: rodzaj stopy, a także również rozmiar obuwia, a także teren, na którym będzie się chciało trenować. Skupmy się jednak na rodzajach stóp – dla początkujących ten temat jest dość zagmatwany.

Rodzaj stopy – pronująca, neutralna lub supinująca

U większości biegaczy to pięta styka się pierwsza z podłożem, dlatego też w tym miejscu umieszczone są rozbudowane systemy amortyzujące wstrząsy. To, jak będzie zachowywała się dalej, określa jej rodzaj.

Jeżeli stopa kieruje się do wewnątrz, wówczas jest pronująca, co może prowadzić również do kontuzji, dlatego też warto wybierać odpowiednie obuwie dla pronatorów, które chroni stopę przed nawracaniem, czyli przenoszeniem ciężaru ciała z części zewnętrznej pięty do wewnątrz. Pronacja często łączy się też z niskim podbiciem i z płaskostopiem.

Jeżeli z kolei stopa uderza o podłoże, ale nie nawraca się znacznie do wewnątrz, wówczas jest zbyt sztywna, co przekłada się na jej gorszą amortyzację. Biegacz jest wtedy supinatorem, czyli niedostatecznym pronatorem. Twoje buty powinny wtedy cechować się dużą amortyzacją.

Gdy ciężar twojej stopy rozkłada się równomiernie na całej jej nawierzchni, wówczas masz stopę neutralną. W tym przypadku dobrze sprawdzają się też buty dla supinatorów i delikatnych pronatorów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaki masz rodzaj stopy, sprawdź swoje starsze buty – jeżeli wewnętrzne krawędzie jej podeszwy są starte, wtedy jesteś pronatorem. Gdy starcia widać od zewnątrz – supinatorem. Jeżeli starta jest zewnętrzna część pięty oraz środek przedniej części buta, masz stopę neutralną.

Kupować stacjonarnie czy w internecie?

Zasadniczo nie powinno się kupować butów do biegania bez ich wcześniejszego przymierzenia, ponieważ w przeciwnym przypadku może się okazać, że nawet dobrze dobrany rozmiar nie zapewni odpowiedniego dopasowania.

Jeżeli nie lubisz przepłacać, możesz na początku pooglądać różne modele dostępne w sklepach sportowych, poprzymierzać i porównać różne z nich, aby następnie złożyć zamówienie w sklepie internetowym, gdzie często nie tylko można znaleźć niższe ceny, ale również skorzystać z dodatkowych promocji i obniżek.

Sklep internetowy DoBiegania.pl specjalizuje się w sprzedaży obuwia, odzieży i akcesoriów dla biegaczy i oferuje je w bardzo atrakcyjnych cenach. Zapisując się do newslettera sklepu, otrzymasz rabat 40 złotych na pierwsze zakupy. Z ofertą obuwia w sklepie DoBiegania.pl można zapoznać się pod tym adresem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *