Shadow

Biały nalot w doniczkach roślin domowych – co robić?

Biały nalot pojawiający się na ziemi doniczkowej to częsta przypadłość, występująca niezależnie od tego, jakie roślin domowe uprawiasz. Czym może być ten biały nalot oraz czy na pewno jest niebezpieczny? Jak poradzić sobie z psującymi estetykę wykwitami? Tego oraz wielu innych rzeczy dowiesz się z artykułu.

Źródła białego nalotu w doniczkach roślin domowych są dwa – rozpoznasz je, kiedy przyjrzysz się dokładniej strukturze tego, co pojawia się na powierzchni ziemi doniczkowej:

  • Nalot przypomina lekko żółtawy pył kredowy i jest twardy – masz do czynienia z osadem wapiennym, który powstaje w wyniku podlewania roślin wodą z kranu;
  • Nalot jest puszysty i śnieżnobiały – jego źródło stanowi rosnący w doniczce grzyb.

W zależności od tego, z jakim białym nalotem masz do czynienia, należy podjąć inne działania, aby go usunąć. Ziemovit pokaże Ci, jak sobie z nim poradzić, oraz co może grozić Twoim roślinom, jeśli się go nie pozbędziesz.

Sposoby na biały osad wapienny w ziemi doniczkowej 

Biały, żółtawy i twardy osad w ziemi doniczkowej to wynik podlewania roślin twardą wodą o wysokiej zawartości soli magnezu i wapnia, najczęściej pobieraną z kranu. Istnieje kilka sposobów, aby zlikwidować nieprzyjemnie wyglądający nalot:

  • Podlewanie roślin wodą przefiltrowaną – specjalne dzbanki do filtrowania wody zmniejszają twardość wody;
  • Podlewanie roślin wodą przegotowaną – przegotowanie wody skutecznie usuwa z niej wapno. Przed podlaniem nią kwiatów należy jednak pamiętać, aby woda zdążyła ochłodnąć do temperatury pokojowej;
  • Podlewanie roślin wodą odstaną – po nalaniu wody do dzbanka lub konewki należy poczekać 24 godziny, aby osad wapienny opadł na dno;
  • Podlewanie roślin wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego – jeśli na 1 litr wody dodasz pół łyżeczki kwasku cytrynowego, to tym samym ulegnie ona zmiękczeniu.

Biały nalot najczęściej nie jest niebezpieczny dla Twoich roślin domowych. Wyjątek stanowi storczyk, ponieważ niektóre jego odmiany mogą źle reagować na wodę zawierającą duże ilości soli magnezu i wapnia. Do dbania o ten kwiat może przydać się nawóz płynny do storczyków od Ziemovita.

Sposoby na biały nalot pleśniowy w ziemi doniczkowej

Znacznie niebezpieczniejsza dla Twoich roślin jest biała, puszysta pleśń pokrywająca ziemię w doniczce lub jej wewnętrzne brzegi. Co stymuluje rozwój grzybów w doniczce? Istnieje kilka przyczyn:

  • Zbyt częste podlewanie roślin w okresie zimowym – jeśli ziemia w doniczce pozostaje cały czas nawilżona, stwarza to dobre warunki dla rozwoju grzybów;
  • Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu – w połączeniu z wilgotną ziemią tworzy ona idealny mikroklimat dla pleśni;
  • Ciężkie podłoże – zbita, gliniasta ziemia w doniczce nie przepuszcza powietrza, w związku z czym zatrzymuje ona wodę oraz zwiększa wilgotność w doniczce.

Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z białym nalotem w doniczce jest kontrolowane wysuszenie rośliny – należy po prostu przez przynajmniej tydzień jej nie podlewać, problem może zniknąć samoistnie. Jeśli masz taką możliwość, przenieś doniczkę w chłodniejsze i lepiej wietrzone pomieszczenie. Pomocne okaże się również usuwanie wierzchniej warstwy ziemi, aby wpuścić do wnętrza doniczki więcej powietrza.

W skrajnych przypadkach, gdy pleśń pokrywa całą wierzchnią warstwę ziemi, konieczne będzie przesadzenie rośliny do nowej doniczki z nową ziemią. Dobrze sprawdzi się tutaj np. ziemia uniwersalna Ziemovit, która dzięki zawartości mikro- i makroelementów oraz pożytecznych organizmów glebowych odżywi roślinę osłabioną przez chorobę.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *