Shadow

Bezpieczeństwo dzieci w sieci

Internet jest narzędziem, które jest nieodłącznym elementem dzisiejszego świata. Nie tylko świata dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Dostęp do sieci jest nieograniczony dla osób w każdym wieku. Wiele młodych osób nie odgranicza świata rzeczywistego od wirtualnego.

Należy zdać sobie sprawę z tego, że dzisiejsze pokolenie nie potrafi istnieć bez świata wirtualnego, dlatego nie można zabraniać dzieciom korzystania z komputera i internetu. Rodzice często jednak pytają się siebie, jak uchronić swoje dzieci przed niebezpieczeństwami cyfrowego życia? Jest na to kilka sposobów! 

Mądre dziecko, bezpieczne dziecko 

Dzieci uwielbiają to, co zakazane, dlatego podstawą, by ochronić potomka to rozmowa. Jeśli rodzice będą odcinać swoje potomstwo od internetu, wtedy pojawi się bunt u dziecka i bardzo łatwo można stracić jego zaufanie. A podstawą dobrej relacji jest zaufanie. Pytaj o różne rzeczy i dyskutuj z nastolatkiem. Warto poznawać cyfrowy świat razem z dzieckiem. Dobrym rozwiązaniem jest wspólne granie w gry komputerowe lub przeglądanie stron internetowych. Dodatkowo dziecko powinno znać zasadę ograniczonego zaufania i być świadome tego, że osoba, za którą podaje się użytkownik po drugiej stronie, nie musi być tą osobą, za którą się podaje. Dzisiaj znajomości nawiązanie się także podczas wspólnego grania na platformach, gdzie dużo ludzi udaje kogoś, kim nie jest. Kreuje własną osobowość i tworzy kogoś, kim chciałyby być. 

Gry komputerowe 

Większość młodych ludzi spędza swój czas wolny na graniu w gry komputerowe. Warto pamiętać o tym, że gry to nie tylko sposób na relaks, ale też duże wsparcie podczas nauki i rozwoju poznawczo-emocjonalnym. Dzięki temu dzieci mogą poprawić swój refleks oraz koordynację wzrokowo-ruchową, a także uczą się współpracy w grupie. Gry komputerowe mogą przenieść gracza w nowy świat, który wydaje się być magiczny i zupełnie inny niż rzeczywistość, która nas otacza. Kiedyś do rozbudzania wyobraźni służyły książki, dzisiaj są to także gry komputerowe. By móc zatracić się w wirtualnej rzeczywistości potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Gry komputerowe mają duże wymagania jeśli chodzi o kartę graficzną. Warto więc zadbać o odpowiedni sprzęt, aby wykorzystać wszystkie możliwości gry, a dodatkowo nie doświadczać lagowania podczas ważnych momentów w trakcie trwania rozgrywki. Ciekawe zestawienie najlepszych laptopów do gier można znaleźć na szukamlapka.pl. Statystyki pokazują, że gry cieszą się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży i tylko około 4% młodzieży nie gra w żadne gry. 

Dziecko, kontra dorosły 

Chociaż dorośli nie zawsze rozumieją fascynację grami komputerowymi, to jednak należy pogodzić się z tym, że nie ma od nich ucieczki. Każdy rodzic powinien zaciekawić się tym, co robi ich dziecko w sieci i spróbować razem z nim poznawać nowe gry. Młodzież traktuje gry komputerowe jak hobby. Potrafią wypowiadać się na ich temat godzinami i rozważać różne scenariusze. Może dzięki wspólnej pasji uda się nawiązać jeszcze bliższą więź z potomstwem? 

Przeczytaj także