W środowisku medycznym często się twierdzi, że my- Polacy nie dbamy o profilaktykę i stąd właśnie zajmujemy smutne i wcale nie zaszczytne miejsce na tej liście.

Gdy jednak pragniemy się gruntownie przebadać i sprawdzić czy nasz organizm nie trapią jakieś choroby, to zaczynają się schody. Do większości specjalistów potrzebne jest skierowanie, a jak wiadomo bez powodu go nie otrzymamy. Lekarze rodzinni mają limity ich wydawania i oczywiście nie dla wszystkich ich starcza.

Ten szczęśliwy, który zdobył potrzebne skierowanie do specjalisty, jednak i tutaj napotykamy na problemy, gdyż na wizytę i badanie specjalistyczne trzeba czekać nawet kilka lat. Paranoja, której od kilkudziesięciu lat nikomu w naszym kraju nie udaje się zmienić. Jak w takich warunkach mówić o profilaktyce, gdyż jak wiadomo, prywatne leczenie słono kosztuje? Smutne ale w naszym kraju, prawdziwe.

Powracając jednak do profilaktyki na tle bardzo trudnej sytuacji w sektorze medycznym, musimy pamiętać o swoim zdrowiu na co dzień i to od najmłodszych lat. Dbamy więc o swoją dietę, o regularny wysiłek fizyczny a także o odpoczynek zarówno ten fizyczny jak i psychiczny. Co roku wykonujemy podstawowe badania kontrolne, które na szczęście nie kosztują zbyt wiele i możemy je zrobić we wszystkich przychodniach od ręki. Na swoim lekarzu rodzinnym więc wymuśmy co kilka lat skierowanie na badania specjalistyczne, a gdy to nam się nie uda to zmieńmy lekarza bez wahania. Co kilka lat bowiem powinniśmy wykonywać badania usg: kobiety piersi, a mężczyźni jąder. Oczywiście zawsze gdy coś niepokoi lub gdy w rodzinie występują jakieś groźne choroby, to również co kilka lat powinniśmy badać się w tym kierunku. Szczególnie ostrożni w tym powinni być wszyscy, u których w rodzinie występują przypadki zachorowań na raka. Oznacza to, że jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka i musimy częściej niż przeciętny Kowalski wykonywać poszczególne badania.

W rodzinach gdzie występuje cukrzyca, miażdżyca czy choroby serca, trzeba być również wyczulonym w tym temacie i regularnie raz do roku musimy wykonywać badania cukru, poziom cholesterolu i pomiary ciśnienia.

Gdy nie będziemy panikować, tylko trzymać rękę na pulsie, to z całą pewnością w dobrym zdrowiu przeżyjemy swoje życie.

Podobne wpisy:

Wybrane dla Ciebie

Każda kobieta uwielbia prezentować się elegancko. Wystarczy tylko spojrzeć ile czasu i starań przykładają one do makijażu, odpowiedniego dopasowania stroju