Shadow

Antyrama panoramiczna – dlaczego warto?

Dekoracja ścian w domu to często pomijany, ale niezwykle ważny proces, który potrafi kompletnie odmienić wygląd wnętrza. Niezaaranżowana przestrzeń może sprawiać wrażenie nudnej, dlatego warto zrobić coś, co odświeży nieco wygląd mieszkania, na przykład tworząc galerię zdjęć lub wieszając szerszą kompozycję w antyramie panoramicznej.

Panorama – uniwersalna dekoracja dla współczesnego domu

Panorama jest charakterystycznym rodzajem zdjęcia, przedstawiającym najczęściej krajobraz naturalny lub miejski. Nie jest to jednak reguła – panorama może przedstawiać obiekt, scenę rodzajową lub (na przykład jako plakat panoramiczny) dowolną, nawet abstrakcyjną, grafikę. Tym, co wyróżnia panoramę, są jej proporcje. Niska, szeroka kompozycja pozwala na powieszenie antyramy panoramicznej niemal wszędzie, gdzie format pionowy mógłby, na przykład, kolidować z umeblowaniem. Szczególną popularnością cieszą się panoramy dużych miast oraz pejzaże natury, czyli duże, otwarte przestrzenie, które z pewnością dodadzą uroku wnętrzu mieszkania.

Ze względu na brak fizycznego obramowania, antyrama jest uniwersalnym rodzajem oprawy panoram. Biorąc pod uwagę charakterystykę fotografii panoramicznej, czyli otwartą kompozycję i duże zagęszczenie obiektów, tradycyjna oprawa mogłaby wpływać negatywnie na wygląd dekoracji. Antyrama panoramiczna, nazywana również “ramą bez ramy” pozwala skupić się w pełni na zawartości, zapewniając przy tym pełną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, jak wilgoć, dotyk i promieniowanie ultrafioletowe. Brak ramki oddzielającej wizualnie panoramę od ściany, na której zostanie powieszona, ma również wpływ na kompozycję pomieszczenia – nie pomniejsza go i nie sprawia wrażenia “zagracenia”. Szczególną uwagę warto zwrócić na antyramy antyrefleksyjne, których struktura fizyczna rozprasza światło, dzięki czemu na powierzchni szkła nie powstają odblaski.

Tryptyk w antyramie panoramicznej? Pamiętaj o passe-partout!

Choć oprawa jednej pracy szerokoformatowej jest najpopularniejszym z rozwiązań, antyrama panoramiczna może zostać wykorzystana do stworzenia kreatywnej galerii zdjęć, dyptyku lub tryptyku. Mogą się w niej znaleźć na przykład zdjęcia portretowe członków rodziny, fotografie upamiętniające jakieś zdarzenia lub dorastanie dziecka. Ostatnia z wymienionych propozycji cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród rodzin jednodzietnych. Układając zdjęcia w tryptyk, warto zastanowić się nad umieszczeniem w antyramie passe-partout. To prosty trik, który porządkuje kompozycję i sprawia, że panorama przyciąga wzrok.

Zaskakującą, lecz nie mniej wartościową propozycją, jest kolaż. Wykonane ze zdjęć, wycinków gazet lub innych elementów graficznych, kolaże potrafią zmienić pozornie niepowiązane elementy w unikatowe kompozycje. Nie każdy kolaż musi być jednak zaplanowaną kompozycją. Zaskakująco dobrze wyglądają kolaże fotograficzne złożone z… rozrzuconych zdjęć! Dzieło tego typu może składać się ze zdjęć tematycznych lub zupełnie losowych. Żywiołowa natura kompozycji z pewnością ożywi wnętrze, a wspomnienia zamknięte w dużym formacie antyramy panoramicznej staną się tematem wielu rozmów.

Przeczytaj także