Shadow

9 sposobów na to, aby nasze dzieci wywiązywały się ze swoich obowiązków

Dzieci są dla swoich rodziców największym skarbem i szczęściem. Gdy przychodzą na świat, to odwracają nasze życie do góry nogami i sprawiają, że odtąd wszystko zaczyna się kręcić wokół nich. To dla nich rezygnujemy często z pracy, potem gdy podrosną bierzemy nadgodziny aby zapewnić im jak najlepszą przyszłość. Pierzemy, gotujemy, sprzątamy, robimy zakupy i zarywamy noce.
Oczywiście to wszystko jest niezbędne w codziennym życiu i wychowaniu człowieka. Jednak należy pamiętać o tym, że musimy też wychować człowieka samodzielnego. Zatem już od najmłodszych lat wprowadzamy pewne obowiązki dla dziecka, które oczywiście z czasem jego wzrastania modyfikujemy. Inne przecież obowiązki będzie miało 3 letnie dziecko a inne 10 latek czy 15 latek.
Poniżej 7 sprawdzonych sposobów na to, aby nasze dzieci wywiązywały się ze swoich obowiązków:

  1. Od najmłodszych lat wprowadzamy dziecko w proste obowiązki domowe, w których oczywiście początkowo towarzyszymy dziecku. Już 3-4 latek chętnie pomoże nam w ścieraniu kurzu, myciu podłogi, odkurzaniu czy układaniu w szafie.
  2. U dzieci, które nie chcą uczestniczyć w takich wspólnych obowiązkach, należy nieco oszukać i zrobić z tego taką wspólna zabawę. Idealnie sprawdzą się wszelkie zawody: kto pierwszy to otrzyma nagrodę itp.
  3. U dzieci starszych musimy już systematycznie wymagać i oczywiście egzekwować należyte wywiązywanie się ze swoich obowiązków.
  4. Musimy być konsekwentni i nie odpuszczamy aż do skutku.
  5. Wprowadzamy jasny system obowiązków w domu. Przyda się na pewno grafik, który dokładnie pokaże i będzie przypominać kto w jaki dzień jest odpowiedzialny za poszczególne sprawy.
  6. Do piątego roku życia obowiązki wprowadzamy stopniowo i wykonujemy je razem z dzieckiem.
  7. Powyżej piątego roku życia już obowiązki, które dziecko musi wykonywać i pilnować samodzielnie. Będzie to oczywiście na początku sprzątanie swoich zabawek, odrabianie lekcji, składanie swojej odzieży i odkładanie do szafek.
  8. Odrabianie lekcji i uczenie się to podstawowy i główny, choć nie jedyny obowiązek dzieci w wieku szkolnym. Dziecko musi zdawać sobie sprawę z tego, że tak musi zaplanować swój czas, aby zrobić zadane lekcje, przeczytać lekturę, przygotować się do klasówki, co absolutnie nie zwalnia go z wyniesienia śmieci czy posprzątania pokoju.
  9. Konsekwentnie wymuszajmy na dzieciach wykonywanie obowiązków: u dzieci młodszych idealnie sprawdzi się system nagród, a u starszych kar i nagród. Idealną karą dla wszystkich nastolatków będzie likwidacja telefonu, tabletu i komputera na kilka dni.
Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.