Shadow

Krzesła do kuchni – jakie wybrać?

Kuchnia nie bez przyczyny bywa określana sercem domu. To tutaj spotyka się rodzina i przyjaciele na wspólne gotowanie, a jeśli dodatkowo połączona jest z jadalnią, to także na wspólne spożywanie posiłków. Stół i krzesła to jedne z najważniejszych mebli, które znajdują się w kuchni, dlatego przede wszystkim powinny być wygodne i funkcjonalne, ale jednocześnie też pasujące do całego wystroju pomieszczenia. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając krzesła do kuchni.

Adekwatne do stylu mieszkania

Kupując krzesła do kuchni, powinniśmy zwrócić uwagę, aby ich wygląd harmonizował ze stylem, w którym jest ona urządzona. Tym samym, w kuchni tradycyjnej dobrze będą wyglądały klasyczne krzesła drewniane, z pełnym oparciem, z kolei w kuchniach w stylu skandynawskim, świetnie sprawdzą się nowoczesne, designerskie krzesła, pomalowane na czarno lub biało. Krzesła, podobnie jak inne meble kuchenne nie powinny być wybierane zbyt pochopnie. Powinny one stanowić uzupełnienie naszego kuchennego wnętrza i pełnić rolę swego rodzaju „kropki nad i” – najlepiej jakby komponowały się z pozostałymi elementami naszej kuchni. Niewiele osób zwraca uwagę, na ważny aspekt, jakim jest profilowane oparcie. Ergonomiczny i przyjazny dla kręgosłupa kształt mebla zapewni komfortowe i wygodne siedzenie nawet przez kilka godzin. W domu gdzie są małe dzieci, warto wybrać krzesła bez tapicerki. Wynika to ze względów praktycznych – krzesło bez tapicerki zawsze można z łatwością umyć, gdy dzieci przez nieuwagę coś rozleją.

Jak dbać o krzesła kuchenne?

Krzesła do kuchni, jak każdy mebel, wymagają – od czasu do czasu – zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą na korzystanie z nich przez kolejne lata. Jeżeli nasze krzesła kuchenne wykonane są z drewna, należy zaopatrzyć się w specjalny, dedykowany meblom drewnianym, preparat do czyszczenia. Ważne, aby starać się na bieżąco o nie dbać – w przypadku jakiegokolwiek zalania krzesła herbatą, sokiem lub innym płynem należy jak najszybciej wytrzeć do sucha. Drobne zabrudzenia można usuwać ściereczką nasączoną detergentem, może to być zwykłe mydło lub płyn do mycia naczyń. Ściereczka powinna być możliwie miękka (np. wykonana z mikrofibry), aby nie spowodować na krzesłach do kuchni zarysowań i zadrapań. Krzesełka tapicerowane powinno się czyścić wyłącznie specjalnymi płynami i sprejami do czyszczenia tapicerki. Istnieją też jednak stare, sprawdzone sposoby na wyczyszczenie takiego krzesła domową metodą – chociażby, przy użyciu roztworu wody i amoniaku lub kwasku cytrynowego, które świetnie sobie radzą z usuwaniem świeżych plam z jedzenia napojów.

Przeczytaj także