Pojawienie się nowego członka rodziny zawsze wiąże się z wieloma emocjami. Z jednej strony jest strach, lęk, niepewność, z drugiej szczęście i euforia.
W całym tym zamieszaniu często gubimy się nieco i swoimi poczynaniami wprowadzamy w domu niemały zamęt i nerwowość. Te emocje wyczuwa noworodek, który staje się marudny, płaczliwy i bardzo ciężki we współżyciu. Jak zatem postępować i jak znaleźć złoty środek na to aby nasze dzieciątko było szczęśliwe i zadowolone.
Poniżej podstawowy spis każdego młodego rodzica, który pomoże zapanować nieco nad chaosem w pierwszych dniach po przybyciu z noworodkiem ze szpitala.
- Ustalmy plan dnia a w szczególności wieczór. Dziecko bardzo szybko wpadnie w ten rytm i będzie oczekiwać od rodziców jego kontynuowania w kolejnym okresie. Dzięki stałym porom snu, kąpieli, posiłków, dziecko jest spokojniejsze, bo wie, co go czeka i wyczuwa to automatycznie. Zatem o tej samej porze kąpiemy noworodka, potem karmimy i tulimy do snu.
- Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Zatem odpoczywaj ile się da i korzystaj z każdej nadarzającej się ku temu okazji. Szczególnie istotne to jest po wyjściu ze szpitala, gdyż jesteśmy osłabione i obolałe. Koniecznie włącz do obowiązków nad dzieckiem jego ojca, a także babcie czy ciocie. Gdy oni będą sprawować opiekę nad najmłodszym członkiem rodziny, ty odpocznij, zadbaj o siebie, wybierz się do fryzjera czy kosmetyczki.
- Regularnie dbaj o porządek w domu i tego samego wymagaj od pozostałych członków rodziny. Bałagan, porozrzucane przedmioty, brudne naczynia wprowadzają chaos i nerwowość. Poza tym przy noworodku nie ma czasu na wielkie porządki, więc konieczne jest pilnowanie wszystkiego na bieżąco. Zatem każdy zmywa po sobie naczynia, odkładamy wszystko na swoje miejsce od razu gdy tego już nie potrzebujemy etc. Tym sposobem na sprzątanie w ciągu dnia poświęcimy zaledwie kilka minut i w domu będzie czysto i przyjemnie.
- Jeszcze przed pójściem do szpitala skompletuj całą wyprawkę dla dziecka i tak urządź jego kącik, aby wszystko mieć pod ręką. Najwygodniejsza będzie komoda z szufladami gdzie wszystko szybko znajdziemy i schowamy. Ustaw ją w pobliżu przewijaka, tak abyś nie musiała podczas przewijania prosić o pomoc w podawaniu rzeczy gdy czegoś zapomnisz.
- Jak tylko pogoda dopisze to w czwartej lub piątej dobie od urodzenia można zacząć werandowanie dziecka potem już spacery. Korzystaj z tego przywileju, spaceruj w każdą pogodę, unikaj jedynie mocnych mrozów i wiatrów. Spaceruj w parkach, na skwerach i wszędzie tam, gdzie nie ma dużego ruchu samochodowego. Tym prostym sposobem uodpornisz dziecko i sama poprawisz swoją kondycję.
- Dzieci uwielbiają spać podczas spacerów, więc w cieplejsze dni warto to wykorzystać i zabrać na spacer książkę lub gazetę. Będzie więc relaks i dla dziecka i dla mamy.
- Dziecko szczęśliwe to dziecko zdrowe. Zatem zawsze ubieraj odpowiednio do pogody: nie przegrzewaj ani też nie wyziębiaj. Aby sprawdzić czy dziecko jest odpowiednio ubrane, to dotknij jego karczku, nigdy raczek. Gdy kark jest wilgotny, to oznaka, że dziecku jest za gorąco i trzeba zdjąć jedną warstwę ubrania. Pilnuj aby takie spocone dziecko nie zostało przewiane, gdyż jest to prosta droga do przeziębienia.
Przy współpracy z szkoła rodzenia Olesno