Shadow

Zakup firany na metry – ile zamówić materiału?

Okno to coraz chętniej doceniany element dekoracji wnętrza, który ma nie tylko spełniać walory użytkowe, ale również wizualne. Niezależnie od tego, czy przeprowadzamy remont mieszkania, czy pragniemy jedynie przeprowadzić jego metamorfozę, z pomocą przyjdą firany na metry. Odpowiednio dobrane staną się unikatową dekoracją salonu, sypialni, kuchni czy innego pomieszczenia. Aby jednak należycie spełniały zadaną rolę, muszą być idealnie dopasowane do posiadanego karnisza.

Karnisze rurkowe

Na karniszu rurkowym można zawiesić firanę na taśmie marszczonej. Do jej wykonania potrzebna jest określona ilość tkaniny, albowiem marszczą się w proporcji 1:1,5: 1:1,8; 1:2, 1:2,5, 1:3. Oznacza to, że jeśli chcemy kupić firanę na metry o długości 3 m to w proporcji marszczenia 1:2 potrzebujemy jej 6 m. Kolejna sprawa dotyczy jej wysokości. Mierząc wymiar od żabki do podłogi odejmujemy 1 cm, albowiem tyle wyniesie jej odstęp od ziemi.

Kolejny rodzaj firany na metry stanowi model na przelotkach – przeliczany najczęściej w proporcji 1:2,5. O parzystej liczbie otworów, z odstępami co 12-15 cm. Wysokość mierzymy od miejsca styku przelotki z karniszem do podłogi, odejmując także 1 cm.

Największą popularnością cieszą się firany montowane na tunelu, ponieważ stanowią najprostsze i najszybsze obszycie tkaniny, bez konieczności używania dodatkowych elementów. Marszczone w proporcji 1:2 lub 1:2,5, o wysokości mierzonej w podobny sposób, jak w przypadku przelotek. Alternatywą dla tunelu jest firana na szelkach. Takie rozwiązanie kosztuje więcej nakładu pracy, ale pozwala cieszyć się fenomenalnymi rezultatami. Rozmiar potrzebnego do uszycia materiału wyznaczamy miesząc wysokość od góry karnisza do podłogi, odejmując 1-2 cm, w zależności od średnicy rurki.

Karnisze szynowe

Na taki rodzaj karnisza polecane są firany na metry szyte w systemie „wave”, które gwarantują zachowanie idealnych odległości od siebie. Wbrew ogólnym przekonaniom, obszycie takiej tkaniny nie jest niczym skomplikowanym, albowiem bardzo przypomina szycie firan na taśmie. Tak, jak w pozostałych przypadkach, tak i w tym, ważne jest odpowiednie wyliczenie potrzebnego materiału. Wysokość mierzymy od dołu szyny do podłogi, odejmując 2 cm.

Możliwość uszycia firan na metry oferuje sklep https://www.firantex.pl/pol_m_Firany_Firany-na-metry-255.html. Do prywatnych mieszkań i domów, a także obiektów hotelowych, restauracyjnych czy konferencyjnych. Dedykowane wszędzie tam, gdzie liczy się kreatywne zaprojektowanie dekoracji okiennej, nawet gdy przeszkodą są jej niestandardowe wymiary.

Przeczytaj także