Shadow

Ząbkujemy – jak przetrwać te trudne chwile?

Ząbkowanie malucha czeka każdego malucha i… każdą mamę. Dlatego radzę się do tego przygotować jak najszybciej. Często powoduje u naszego dziecka ból, gorączkę i rozdrażnienie. Dziecko staje się marudne, co dla nas oznacza bezsilność i nieprzespane noce. Z jednej strony cieszymy się, że nasze dziecko wkracza w kolejny etap życia, a z drugiej strony martwimy się o niego i chcemy mu pomóc, tylko nie wiemy jak. Dlatego postaram się Wam podać kilka rad, które pomogą w przebrnięciu przez ten trudny okres.

Zazwyczaj pierwszy ząbek pojawia się w 6 miesiącu życia malucha, jednak nie jest to regułą. U każdego dzieje się to indywidualnie, spotyka się wyrzynanie pierwszych ząbków u dzieci w 3 miesiącu, jak i nawet 14 miesiącu życia. Pierwszą oznaką pojawiania się ząbków jest rozdrażnienie i częste wkładanie przez dziecko rączek do buzi. Są to pierwsze oznaki wyrzynania pierwszych ząbków, co niestety nie jest widoczne od początku gołym okiem. W celu upewnienia się możemy za pomocą metalowej łyżeczki lekko postukać o dziąsło bobasa, jeśli faktycznie pojawia się pierwszy ząbek usłyszymy charakterystyczny tego odgłos.

Dziecko po to wkłada ręce do buzi, żeby uśmierzyć ból, jednak niestety bezskutecznie. Dlatego my sami możemy mu pomóc, rozmasowując dziąsełka specjalistyczną miękką nakładką na palec, którą kupimy w każdej aptece. Możesz dać także maluchowi gryzaczek, który schłodzony w lodówce (absolutnie nie w zamrażarce) pomoże uśmierzyć ból. Innym sposobem może być zastosowanie łagodzącego żelu, który także można dostać w aptece.

Na etapie ząbkowania dzieci lubią ssać z wzmożoną częstotliwością. Dlatego nie utrudniaj mu tego, dawaj mu częściej coś do ssania niż ma to miejsce zazwyczaj. Możesz także dawać dziecku do picia herbatę z rumianku, kwiatu lipy, czy melisy. Pomoże w zmniejszeniu bólu. Jeśli natomiast dziąsełko w miejscu wyrzynania się ząbków jest bardziej zaczerwienione niż zazwyczaj, oznacza to stan zapalny, który warto wtedy przemywać gazikiem nasączonym rumiankiem. Możesz także poszukać specjalistycznych past z ekstraktem z rumianku. Jeśli to nie pomaga, warto udać się do lekarza. Pamiętaj także, że gorączka często, ale nie zawsze oznacza wyrzynanie ząbków. Także jeśli się pojawi, nie bagatelizuj tego, bo może być spowodowana zupełnie czymś innym.

~ A.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *