Shadow

Wprowadzenie aktywności fizycznej do naszego życia

Aktywność fizyczna powinna stać się częściom naszego życia. Tylko wtedy mamy szansę na wprowadzenie aktywności fizycznej jako jeden z punktów naszego dnia. Chociaż możemy bardzo chcieć to nie jesteśmy w stanie zmienić naszego życia z dnia na dzień. Z tego też powodu bardzo ważne jest by uzbroić się w dobry plan i stopniowo wplatać aktywność w naszą codzienność. Należy pamiętać o tym, że próby gwałtownych przemian mogą mieć bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne skutki. Musimy pamiętać o tym, że nasz organizm przyzwyczaja się stopniowo do zdrowego trybu życia. Nagłe wyeliminowanie złych produktów i wprowadzenie dużo zdrowych warzywa i owoców też może wpłynąć negatywnie na nasz układ pokarmowy. Dlatego tak ważne jest by zmiany wprowadzać stopniowo.

Z tego właśnie powodu nasze działania powinny przebiegać dwuetapowo

  • Pierwszy etap – najpierw należy wplatać spontaniczną aktywność fizyczną w ciągu dnia w nasz naturalny rytm dnia. Można zacząć od wprowadzania 15 minutowych treningów.
  • Drugi etap – stopniowe wprowadzanie regularnego treningu i podejmowanie aktywności fizycznej, która będzie stopniowo zwiększana o swoją intensywność

Pierwszy etap przyzwyczaja nasz organizm do wykonywania czynności o większej intensywności niż nasze codzienne rytuały. Ma to bardzo duże znacznie szczególnie właśnie dla osób, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia i ich organizm nie jest przyzwyczajony do codziennej aktywności.  Nawet najprostsze czynności mogą wywołać pozytywne zmiany w naszym życiu. Dlatego też warto zamienić windę na schody, samochód na rower lub jeśli nasza praca znajduje się daleko od miejsca zamieszkania z wysiąść z autobusu dwa przystanki wcześniej i zrobić sobie krótki spacer z rana. Oprócz dbania o kondycję, także lekko dotlenimy się przed pracą.

Drugi etap to kontynuacja i uzupełnienie pierwszego. W momencie, w którym nasz organizm przyzwyczaił się już do codziennego wysiłku to potrzebuje kolejnych wyzwań, by mógł stać się silniejszy. W tym momencie warto wprowadzić najpierw spacery przynajmniej 3 razy w  tygodniu, następnie zamienić je na zajęcia bardziej wymagające np. bieganie lub zajęcia fitness. Po przyzwyczajeniu organizmu do takiego wysiłku można stopniowo zwiększać intensywność treningów oraz czas ich trwania. Zaczynając od 30 minut, można wydłużać tą aktywność do godziny i wprowadzać coraz trudniejsze ćwiczenia.

Podstawą jest jednak wytrwałość i systematyczność jeśli zależy nam na zauważalnych efektach. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć nasz cel.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *