Aloes to roślina znana od bardzo dawna, jednak nie przez wszystkich jest ona doceniana. Okazuje się, że aloes zalicza się do grona roślin leczniczych i wykazuje bardzo duże właściwości bakteriobójcze, przeciw zapalne i przeciwbólowe. Najwięcej cennych dla zdrowia substancji znajduje się w mięsistych liściach rośliny. Sama historia używania aloesu sięga już starożytnych Egipcjan i to właśnie oni jako pierwsi dokładnie go przebadali. W Egipcie aloesu używano do opatrywania oparzeń i niewielkich ran. Co ciekawe aloes skutecznie pomaga w obniżeniu poziomu cukru.
Aloes jako roślina
Aloes jest zaliczany do sukulentów. Są to idealne rośliny dla osób, które nie pamiętają o podlewaniu roślin. Potrafią żyć w warunkach, gdzie jest ograniczony dostęp do wody, ponieważ wykształcają tkankę wodną umożliwiającą jej przechowywanie. Posiadają także wiele innych przystosowań w budowie i fizjologii.
Aloes jest rośliną, która idealnie nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Jest to roślina, która nadaje się tylko do uprawy w pomieszczeniach. Aloes potrzebuje dużo światła, szczególnie w okresie zimowym trzeba zadbać o to by miał dobry dostęp do okna.
Właściwości lecznicze aloesu
Aloes posiada bardzo dużo aktywnych substancji i to dzięki nim ma właściwości lecznicze. Okazuje się, że ma wiele aminokwasów egzogennych. Dodatkowo jest świetnym źródłem witaminy C, B1, B2, B3 i kwasu foliowego. Ma także dużo minerałów takich jak wapno, potas, fosfor, cynk, żelazo, magnez i sód. Właśnie zawartość tych substancji sprawia, że aloes ma bardzo duże zastosowanie terapeutyczne. Dużo mówi się o tym, że aloes jest świetną pomocą podczas budowania odporności. Odtruwa organizm, oczyszcza go z toksyn, a dodatkowo przywraca równowagę. Świetną wiadomością dla osób, które się odchudzają jest fakt, że aloes poprawia w dużym stopniu przemianę materii. Osoby, które zmagają się z alergiami skórnymi, egzemami, a także trądzikiem mogą poznać bardzo dobrze jego kojące właściwości.
Regularne przyjmowanie aloesu łagodzi różnego rodzaju stany zapalne oraz działa przeciwbólowo. Stosuje się go u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Pomaga w szybkiej regeneracji komórek i mięśni.
Sok z aloesu można przyrządzić samemu w domu. Ważne jest jednak by dokładnie stosować się do przepisu, ponieważ może się okazać, że przygotowany przez nas sok będzie bardzo gorzki.
Aloes w kosmetykach
Aloes posiada właściwości kojące, dlatego też bardzo szeroko dodaje się go do kremów, żelów do pielęgnacji ciała, balsamów, a także różnego rodzaju mydełek. Czasami dodaje się aloes do dezodorantów, niweluje on nieprzyjemny zapach potu.