Shadow

Versace – moda, sztuka i kult życia

Versace – moda, sztuka i kult życia

 

Jego śmierć była ciosem dla światowej mody. Biograf Gianniego Versace pisał, że wraz z nim umarła kreatywność w modzie. Idee twórcy imperium kultywuje jednak siostra projektanta, a zarazem muza artysty – Donatella, dzięki czemu dwadzieścia lat po śmierci założyciela domu mody na światowych wybiegach nadal goszczą odważne i śmiałe projekty, takie jak spodnie, bluzki, płaszcze, buty, czy sukienki Versace.

 

Narodziny modowego imperium

 

Versace to nazwa, która dziś kojarzona jest nie tylko z modą, ale też stylem życia, emanowania śmiałością, odwagą, kultem seksualności i awangardy. Gianni Versace był ikoną, nie tylko stylu, ale też personą, którą znał cały świat. Jego tragiczna i wciąż dyskutowana śmierć wzburzyła modowym (i nie tylko) światem. Zastanawiano się wtedy, czy wraz z nim skończy się modowa era i czy z pod tego szyldu wyjdą jeszcze kiedykolwiek bluzki, buty, spódnice, spodnie, czy sukienki Versace.

Gianni Versace urodził się 1946 roku pod nazwiskiem Reggio Calabria. Jako syn krawcowej od dziecka przejawiał pasje do szycia i projektowania. Pierwsze sukienki Versace powstawały jako ubranka dla lalek. Upór, określony cel twórczy i niebywała kreatywność sprawiły, że już w wieku siedemnastu lat sprzedał swój projekt. Droga do sukcesu od tego momentu zajęła mu pięć lat, bo właśnie wtedy zaczął tworzyć pod swoim nazwiskiem. Gianni Versace swej pasji poświęcał wiele czasu i zamiłowania, dlatego jego pierwsza kolekcja odzieży letniej okazała się dużym sukcesem i twórca imperium jeszcze jako młody i początkujący projektant zaczął zarabiać na swoich pomysłach. 1972 to znamienna data dla marki, bo wtedy Versace zamieszkuje i projektuje w Mediolanie. Początek imperium modowego, jakie znane jest dziś sięga roku 1978. Wtedy to włoskie ubrania zaczynają podbijać światowy rynek i czynią to do dziś. Pewna era umiera wraz z Gianni Versace w roku 1997, w którym to projektant zostaje zamordowany. Spuściznę po nim przejęła jego siostra, która pozostała główną projektantką.

 

Styl i design domu mody Versace

 

Versace to świeży look, odważne kroje, zdecydowane cięcia. Śmiałość i zapał jakim odzwierciedlał się Gianni przebija się w jego projektach. Była to postać nietuzinkowa, odważna, na swój sposób kontrowersyjna, awangardowa. Buty, spodnie, płaszcze, spódnice, czy sukienki Versace ukazują właśnie osobowość artysty, która jest fuzją jego samego i jego miłości do mody, ale też muzyki i sztuki. Dzięki temu powstawały projekty kreatywne i wyróżniające się – najpierw na paryskich, a potem światowych wybiegach.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *