Shadow

Urządź salon jak dekorator wnętrz – jak wybrać dodatki i lampy w stylu industrialnym?

Jak przemienić nudny salon w modną przestrzeń? Czasem wystarczy nowy kolor ścian i kilka stylowych dodatków, aby pomieszczenie nabrało nowego charakteru. Podpowiadamy, jakie dodatki wybrać, aby przemienić duży pokój w domu w industrialny salon.

Czym się charakteryzuje styl industrialny?

Styl ten nawiązuje do przełomu XIX/XX wieku. Industrial charakteryzuje się użyciem „surowych” materiałów – stali, miedzi i innych metali, szkła, gołej cegły. Mieszkania aranżowane w tym stylu przypominają otwarte przestrzenie poprzemysłowych fabryk i hal. Zwykle są to duże lofty i apartamenty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby elementy stylu industrialnego przemycić do mniejszych pomieszczeń. Taka aranżacja będzie też dobrze wyglądała w kamienicach, gdzie sufity są wysokie, a rury i przewody nieosłonięte. Wystarczy, że dobierzesz do nich odpowiednie dodatki.

Dodatki w stylu industrialnym

Meble w stylu industrialnym są masywne i wykonane z surowego drewna z dużą ilością metalowych konstrukcji. Stolik kawowy ze stalowymi nóżkami, mosiężne obicia mebli, doniczki w kształcie puszek, druciane kosze na gazety – industrialne wnętrze jest pełne srebrnych, żeliwnych i miedzianych dodatków. Salon w przemysłowym stylu wypełniają też komody wykonane są z lakierowanego, surowego drewna. Kolor ścian? Barwy powinny być stonowane – szarości, beże, taupe, grafity. Możesz zdecydować się też na tynk strukturalny, farby dającą efekt betonu lub tapetą imitującą wzór ceglanej, surowej ściany. Na podłodze możesz położyć gres przypominający drewniane deski, parkiet lub nowoczesną wykładzinę PCV.

Wiszące lampy w stylu industrialnym

W industrialnym wnętrzu bardzo ważny jest dobór oświetlenia. Wisząca na środku duża lampa ze stalowym kloszem stanie się centralnym punktem pomieszczenia. Bardzo modne są też wiszące żyrandole z ażurowymi kloszami lub kratkami wykonanymi z czarnego drutu. Im bardziej designerskie, tym lepiej. Możesz też powiesić oprawki z ozdobnymi żarówkami LED, które wyglądają jak wyjęte ze starej, opuszczonej fabryki. Taka lampa na grubym kablu, nie dość, że jest modna, to jeszcze pobiera bardzo niewiele energii elektrycznej. Możesz też wybrać lampę reflektor w srebrnym kolorze.

Pożądanym w loftowym stylu kolorem jest też miedź – miedziana lampa w kształcie misy zamontowana do sufitu za pomocą grubego łańcucha będzie obiektem podziwu wszystkich Twoich gości.

Gdzie kupować dodatki i oświetlenie w stylu industrialnym?

I ile kosztują takie modne wydatki? Zależy, gdzie się po nie wybierzesz. Jeśli będzie to sklep z designerskim oświetleniem, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Tańszym, choć wcale nie gorszym wyjściem jest zapoznanie się z ofertą wiodących marketów budowlanych – świetne oświetlenie w rozsądnych cenach znajdziesz na przykład tutaj: lampy lampy wiszące. Inne dodatki możesz też wykonać samodzielnie – stolik kawowy ze starego bębna pralki albo stojak na wino z zespawanych własnoręcznie drutów będzie świetnym uzupełnieniem Twojego modnego salonu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.