Shadow

Urolog dziecięcy w Warszawie – w Szpitalu Mazovia leczymy również dzieci!

Choroby układu moczowego dotknąć mogą nawet bardzo małe dzieci. W przypadku schorzeń u osób poniżej 18 roku życia właściwym kierunkiem jest urologia dziecięca. W Szpitalu Mazovia najmłodsi pacjenci mogą liczyć na pełną diagnostykę oraz nowoczesne, skuteczne leczenie.

Choroby urologiczne występujące u dzieci

U dzieci choroby układu moczowo-płciowego są najczęściej wynikiem wady wrodzonej. Jej obecność można stwierdzić już podczas badań prenatalnych, co pozwala szybko podjąć stosowne leczenie – dziecko już po porodzie trafia pod opiekę specjalistów, którzy na podstawie kolejnych badań określają, jaka terapia w danym przypadku będzie najwłaściwsza.

Choroby, które najczęściej są diagnozowane u dzieci, to przepuklina pachwinowa, spodziectwo, wnętrostwo, prącie pogrożone, wodniak jądra, stulejka, kamica moczowa, stany zapalne w obrębie napletka, przewlekłe infekcje dróg moczowych, poszerzenie górnych dróg moczowych, moczenie.

Każdy nietypowy objaw związany z układem moczowym u dziecka warto skonsultować z lekarzem urologiem. Co ważne, o schorzeniach urologicznych informują nie tylko takie dolegliwości jak pieczenie podczas oddawania moczu czy zbyt częste załatwianie potrzeb fizjologicznych, ale też na przykład ból brzucha, brak apetytu, ból w plecach, duża gorączka. Czasami o problemach z układem moczowym sygnalizują nie fizyczne objawy, tylko złe wyniki badań moczu.

Gdzie zgłosić się z chorym dzieckiem?

Szpital Mazovia zajmuje się także urologią dziecięcą. Przyjmuje pacjentów w każdym wieku i zapewnia im pełen pakiet badań ułatwiających rozpoznanie choroby. Oprócz badań laboratoryjnych i obrazowych lekarz ocenia także stan i wygląd narządów moczowo-płciowych oraz przeprowadza badania palpacyjne jamy brzusznej. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże i rozumie polecenia lekarza, wywiad obejmuje też pytania skierowane bezpośrednio do małego pacjenta.

Choroby, które wymagają zabiegów chirurgicznych, są leczone na miejscu. W Szpitalu Mazovia wykonywane są operacje różnych schorzeń urologicznych, jak frenuloplastyka, meatotomia, opróżnienie wodniaka jądra i resekcja osłonek, sprowadzanie jądra do moszny wraz z zamknięciem worka przepuklinowego, rozszerzanie cewki, plastyka napletka.

Przeczytaj także