Aktywność fizyczna to jedna z pierwszych rzeczy, jaka przychodzi Ci na myśl, gdy postanawiasz zrzucić kilka zbędnych kilogramów. I trzeba przyznać, że jest to świetna myśl, bowiem ćwiczenia fizyczne są absolutnie niezastąpione w walce o szczupłą sylwetkę i co ważniejsze, w walce o dobre zdrowie. Istnieją jednak dwie strony medalu. Każde ćwiczenia, w tym ćwiczenia na odchudzanie, trzeba wykonywać poprawnie. Zastanawiasz się, czy technika wykonywania ćwiczeń rzeczywiście jest istotna? Już na wstępie odpowiadamy – jest i to właśnie od niej w dużej mierze wszystko zależy! Jeśli nie będzie ona właściwa, wszystkie Twoje starania mogą pójść na marne. Nie wiesz dlaczego? Dowiedz się zatem już teraz.
Codzienne ćwiczenia – od czego zacząć?
Najlepiej od początku, czyli od teorii. Kiedy w głowie pojawia się myśl o odchudzaniu, czym prędzej chcesz swoje plany wprowadzić w czyn, zanim stracisz zapał. To zrozumiałe, ale musisz wykazać się odrobiną cierpliwości i roztropności, bo w przeciwnym wypadku możesz stracić znacznie więcej.
Kiedy już zdecydujesz się na konkretną aktywność, niezależnie od tego, czy będą to ćwiczenia w domu, jazda na rowerze, bieganie, pływanie czy siłownia, po pierwsze nie możesz rzucać się na głęboką wodę, ale postawić na trening dla początkujących. Poświęć chwilę na przeczytanie choćby kilku artykułów i porad, jak trenować dany sport, aby było nie tylko efektywnie, ale przede wszystkim bezpiecznie.
Miej świadomość tego, że to właśnie Tobie, jako osobie początkującej, najbardziej grożą rozmaite kontuzje i urazy. I tu znowu niczym bumerang powraca kwestia techniki wykonywania ćwiczeń. Zdecydowana większość kontuzji początkujących amatorów sportu wynika właśnie ze złego przygotowania i braku podstawowej wiedzy.
Oczywiste jest to, że początkowo nie będziesz perfekcyjnie biegać, jeździć na rowerze czy robić brzuszków jak najprawdziwszy sportowiec, ale to nie zwalnia Cię z obowiązku dążenia do osiągnięcia owej doskonałości. Zanim osiągniesz wprawę, musisz wykazać się dużą ostrożnością, bowiem ćwiczenia wykonywane w sposób niedbały nie będą miały większego sensu, a co gorsza mogą przyczynić się do poważnych komplikacji zdrowotnych.
Ćwiczenia rozciągające na start
Bez względu na to, co zamierzasz ćwiczyć, pamiętaj o tym, aby nie przystępować do jakiejkolwiek wzmożonej aktywności bez odpowiedniej rozgrzewki. Umiarkowane ćwiczenia gimnastyczne, rozciągające doskonale przygotują Cię do większego wysiłku i stopniowo wprowadzą organizm na „wyższe obroty”. Rozgrzewka znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Nie zapominaj także o delikatnym rozciąganiu już po zakończeniu treningu, aby powoli wprowadzić organizm w stan spoczynku.
Plan treningowy dla początkujących
Trening w domu może być tak samo efektywny jak i ten pod okiem profesjonalnego trenera na siłowni czy gdziekolwiek indziej. Warunkiem jest jednak dobre przygotowanie, co zostało już wyżej wspomniane. Jeśli do tej pory aktywność fizyczna była Ci obca, nie nastawiaj się na to, że pierwsze treningi przyniosą doskonałe rezultaty.
Zacznij od krótkich treningów. Lepszy jest trening zaledwie 15-minutowy, ale wykonany poprawnie niż np. półgodzinny, zrobiony byle jak. W sporcie liczy się jakość – nie ilość. Musisz dążyć do tego, aby podnosić poprzeczkę, zwiększać długość i stopień trudności treningów, ale rób to dopiero wtedy, gdy poczujesz, że bez trudu jesteś w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawiasz sobie obecnie.
Jeśli pomimo tego, że czujesz się dobrze w tym, co robisz, nadal nie masz pewności, że Twoja technika wykonywania ćwiczeń jest poprawna, poradź się kogoś, kto się na tym zna. Nie musisz od razu inwestować dużych pieniędzy w porady profesjonalistów. Czasem wystarczy jedna wizyta na siłowni. A może znasz kogoś, kto od dawna uprawia ten sam sport, na który Ty stawiasz? Wiele Twoich wątpliwości rozwiać mogą również rozmaite wideo treningi, których w sieci znajdziesz całe mnóstwo.