Każdy z nas zna stare przysłowie : „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Ta stara prawda była, jest i będzie zawsze aktualna. Warto się do niej stosować i przeciwdziałać różnym chorobom, schorzeniom i innym problemom zdrowotnym. Zastanówmy się zatem nad tym zapobieganiem w kwestii rozstępów. Czy to w ogóle możliwe? Czy można im zapobiegać?
Rozstępy to defekt kosmetyczny, który powstaje w strukturze skóry właściwej. Zachodzi wówczas do zaburzeń w wytwarzaniu kolagenu i elastyny, co doprowadza wcześniej czy później do pęknięć włókien skórnych, które uwidaczniają się na zewnątrz w postaci wypukłych prążków o zabarwieniu czerwonym, brunatnym. W późniejszym etapie rozstępy zmieniają kolor na perłowy i stają się wklęsłe.
To niezwykle istotne aby rozróżniać te dwa stadia rozwoju, gdyż tylko w pierwszym jest możliwa likwidacja rozstępów za pomocą różnych zabiegów. Gdy mamy już drugi etap, to pozostaje nam tylko wycięcie chirurgiczne lub pogodzenie się ze zmianami.
Wiemy, że z rozstępami trudno jest walczyć, dlatego koniecznie im zapobiegajmy. Aby to prawidłowo i skutecznie zrobić, to trzeb najpierw wiedzieć skąd się one biorą. Naukowcy nie są w tej kwestii jednomyślni i niestety, to odbija się wciąż na nas. Jeszcze do niedawna twierdzono, że główna przyczyną powstawania rozstępów jest nadmierne rozciąganie skóry i to jest prawda, gdyż pojawiają się głównie u kobiet w ciąży, u osób otyłych, które potem chudną.
Obecnie wiemy również, że duży wpływ mają tutaj również hormony, które zaburzają produkcję kolagenu w skórze.
Kolejna przyczyna to niestety uwarunkowania genetyczne i tutaj nie wiele już da się zrobić.
Jak zapobiegać?
Znając już przyczyny powstawania tych szpecących zmian wiemy, że zapobieganie wcale nie jest proste. Choć nie mamy wpływu na uwarunkowania genetyczne i w niewielkim stopniu na zaburzenia hormonalne w naszym organizmie, to jednak możemy tak wzmocnić swoją skórę, aby opóźnić powstawanie ubytków w skórze i je zminimalizować.
Zatem regularnie ujędrniamy swoje ciało, zarówno stosując kremy, balsamy, maski i masaże. Do tego ujędrniamy ćwiczeniami i wszelkiego typu aktywnością fizyczną.
Nie ma tutaj znaczenia jaki rodzaj ruchu wybierzemy, istotne jest, aby ćwiczyć regularnie.
Pamiętajmy też, że nasza skóra i całe nasze ciało potrzebują do prawidłowego funkcjonowania odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Zatem odżywiamy się zdrowo, spożywamy duże ilości warzyw, owoców, pijemy dużo wody i herbatek oczyszczających.
Tym sposobem nie tylko utrzymamy w ryzach wagę, zatem nie dopuścimy do rozciągania skóry, ale także, a może przede wszystkim odżywimy skórę i zachowamy równowagę w organizmie.