Shadow

Recepta online – jak ją dostać i kiedy może się przydać?

Konieczność regularnego wykupowania leków zwykle dotyczy sytuacji, gdy musimy stale przyjmować je ze względu na jakąś chorobę lub gdy stosujemy antykoncepcję hormonalną. W jaki sposób łatwiej uzyskać receptę? Dlaczego warto wybrać receptę online?

1. Jak działa recepta online?

2. Jak uzyskać receptę online i ile jest ona ważna?

3. Internetowe Konto Pacjenta a recepty online – co je łączy?

4. Kiedy warto skorzystać z internetowej porady lekarskiej?

Jak działa recepta online?

Konieczność zdobycia i wykupienia recepty dotyczy wielu osób. Najczęściej stykamy się z tym obowiązkiem chorując na choroby przewlekłe, które wymagają stałej terapii lub podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, która również wymaga na nas regularność oraz systematyczność. Z drugiej strony w sytuacji, gdy potrzebujemy jedynie nowej recepty, nie ma sensu umawiać się na pełnoprawną wizytę u lekarza. Dużo lepszym rozwiązaniem jest konsultacja online, którą możemy odbyć bez wychodzenia z domu, a podczas której lekarz wystawi nam druczek upoważniający do zakupu wybranych leków. Recepta online jest więc dużo prostszym sposobem na podtrzymanie terapii, który nie wymaga od nas wizyt w przychodni ani w prywatnym gabinecie lekarskim.

Jak uzyskać receptę online i ile jest ona ważna?

Jeżeli nie mieliśmy nigdy do czynienia z tego typu dokumentem, naturalnym jest pojawienie się pytania, jak zdobyć i ile kosztuje recepta online. Możemy uzyskać ją zarówno podczas normalnej wizyty u lekarza w gabinecie, jak i przy konsultacji internetowej. Zamiast standardowego druczku na przepisane leki otrzymujemy specjalny kod, który następnie musimy podać w aptece razem z naszym numerem PESEL. Dzięki temu nie musimy się martwić, że zgubimy papierową receptę lub uszkodzimy jej druczek. Koszt wystawiania recept online jest różny – możemy uzyskać ją za darmo, jeżeli korzystamy z przychodni NFZ lub też za opłatą, jeżeli wybierzemy konsultację prywatną. Zwykle koszt tego typu usługi jest niższy od normalnej konsultacji lekarskiej i wynosi ok. kilkadziesiąt złotych. Czas ważności recepty jest z kolei zależny od tego, jakie leki nam przepisano. W większości przypadków jest to 30 dni, chociaż np. antykoncepcja hormonalna może zostać wykupiona nawet w rok od wystawienia recepty.

Internetowe Konto Pacjenta a recepty online – co je łączy?

Jednym z dużych plusów recepty cyfrowej jest możliwość łatwego śledzenia naszego własnego procesu leczenia. Wszystkie stworzone w ten sposób dokumenty pojawiają się bowiem na naszym prywatnym Internetowym Koncie Pacjenta, do którego mamy dostęp w dowolnym momencie. Dzięki temu możemy śledzić swoją terapię, co ułatwia podejmowanie kolejnych kroków i decyzji podczas kolejnych wizyt u lekarza. Jest to również bardzo dobre narzędzie dla rodziców, którzy mogą w ten sposób łatwo śledzić proces leczenia swoich dzieci, jeżeli jest taka potrzeba. Co więcej, e-recepty mogą dotyczyć nie tylko leków, ale także innych produktów, jak na przykład środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Kiedy warto skorzystać z internetowej porady lekarskiej?

Zarówno wystawienie recepty papierowej, jak i tej w postaci elektronicznej daje nam takie samo prawo do wykupienia zapisanych leków w aptece – dokumenty te są równoważne. Lekarz online jest jednak zdecydowanie łatwiej dostępną opcją w sytuacji, gdy mamy już określony rodzaj i stosowanie konkretnej ilości leku i jedyne, czego potrzebujemy, to możliwość jego wykupienia. Dzięki konsultacji przez internet nie musimy czekać w kolejce w przychodni, a dodatkowo niewiele nas to kosztuje.

Przeczytaj także