Nowo upieczeni rodzice muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, jakie stawia rodzicielstwo. Niemowlę wymaga zarówno ciągłej uwagi, jak i skutecznej opieki, co nie zawsze jest łatwe dla świeżej mamy i taty. Do tej opieki nie należy jedynie karmienie czy przewijanie. Odpowiedzialny rodzic powinien zadbać również o opiekę medyczną swojego dziecka. Po pierwsze, należy wybrać odpowiednią przychodnię rodzinną. Po drugie, umówić się na wizytę z maleństwem, a po trzecie, odpowiednio się do niej przygotować. Na co zwrócić uwagę?
Większość pacjentów korzysta z usług przychodni, która znajduje się w okolicy miejsca zamieszkania. Jednak warto wiedzieć, że obecnie pacjentów nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy może dowolnie wybrać przychodnię. Nie każda bowiem będzie odpowiednia dla potrzeb i oczekiwań. Takiego wyboru, gdzie będzie leczone niemowlę, powinno dokonać się przed upłynięciem 4 tygodni od narodzin pociechy. Dopilnowanie tego okresu jest bardzo istotne, ponieważ po upływie pierwszego miesiąca życia dziecka wizyty położnej i pediatry już się nie odbywają.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze przygodni?
Jeśli rodzic zdecyduje się na daną przychodnie – nieważne czy z rejonu, czy spoza niego, nie musi osobiście odwiedzać placówki. Może bowiem zgłosić telefonicznie, a położna podczas pierwszej wizyty patronażowej odbierze całą niezbędną dokumentację. Takie udogodnienia gwarantuje większość polskich przychodni rodzinnych. Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie przychodnie mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, dlatego część z nich przyjmuje prywatnie, a część państwowo. W tych ostatnich wizyty z dzieckiem – jeśli rodzice są ubezpieczeni – są bezpłatne, podobnie jak podstawowe obowiązkowe szczepienia. Równie istotne jest liczba przyjmujących lekarzy oraz ich kwalifikacje. W tym temacie mogą okazać się przydatne opinie ginekologa prowadzącego ciążę. Dowiedz się więcej na temat przychodni w Sopocie: http://www.kardiotel.pl/artykuly/17-o-kardiotelu/17-przychodnia-sopot.
Pierwsza wizyta w przychodni – co ze sobą zabrać?
Pierwsze obowiązkowe szczepienia, a tym samym pierwsza wizyta w przychodni powinna odbyć się przed ukończeniem 6 tygodnia życia dziecka. Aby doszła ona do skutku, rodzic powinien zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty. Najważniejszą z nich będzie książeczka zdrowia dziecka, gdzie wpisuje się wagę, obwód główki i klatki piersiowej, a także inne informacje dotyczące jego rozwoju. Konieczna będzie także książeczka szczepień dziecka, gdzie z kolei odznaczane są daty i rodzaj wykonanych szczepionek i terminy kolejnych.