Shadow

Projekt wnętrza od architekta – ile kosztuje i na czym polega?

Na czym polega zatrudnienie architekta wnętrz do zaprojektowania mieszkania, domu lub wybranego wnętrza? Z jakimi kosztami się to wiąże? Co wchodzi w zakres usług oferowanych przez projektantów wnętrz? Czy architektowi można zlecić nadzór nad ekipą wykonawczą? Odpowiadamy w artykule.

1. Konsultacje u projektanta wnętrz

Podstawową usługą świadczoną przez architektów wnętrz, to indywidualne konsultacje. To okazja do zadawania wszelkich pytań i rozwiewania wątpliwości. Podczas konsultacji możesz przedyskutować z architektem, jaki zakres współpracy będzie odpowiedni w Twoim przypadku, jaki może być szacunkowy koszt realizacji projektu oraz jakie są możliwości aranżacyjne.

Z konsultacji u architekta wnętrz warto skorzystać przede wszystkim wtedy, gdy zamierzamy kupić mieszkanie deweloperskie. Właściciele takich inwestycji często umożliwiają kupującym dostosowanie układu ścian w mieszkaniu według własnych potrzeb – wtedy projekt wnętrz i rzuty może wykonać właśnie architekt wnętrz.

Koszt konsultacji u projektanta wnętrz zwykle ustalony jest stawką godzinową. W zależności od lokalizacji koszt ten zaczyna się od 50 zł, kończąc nawet na 300 zł/godzinę.

2. Aranżacja wnętrza mieszkania lub domu przez architekta

Aranżacja zwykle jest rozwinięciem usługi konsultacyjnej. Etap ten polega na przekazaniu przez architekta koncepcji zmian aktualnego wnętrza. Zmiany te dotyczą głównie koloru ścian, dodatków, mebli, tekstyliów i ustawienia. Aranżacja nie będzie więc obejmować projektu funkcjonalnego wnętrza – czyli układu ścian – oraz projektów instalacji domowych.

Tego typu usługa rozliczana jest już od jednego metra kwadratowego aranżowanej powierzchni. Stawki są tutaj bardzo zróżnicowane. W mniejszych miejscowościach może to być zaledwie 20 zł, w większych – 100 zł/m2.

3. Projekt wnętrza od architekta

Kolejna usługa to wykonanie projektu wnętrza, który jest przeznaczony także do wdrożenia przez wykonawców oraz dostawców. Niektórzy architekci przygotowują w ramach tej usługi wizualizacje wnętrz i listę materiałów. Podobnie jak wyżej, projekt wnętrza rozliczany jest od jednego metra kwadratowego. Stawki w mniejszych miejscowościach zaczynają się już od 30 zł/m2, kończąc na 200 zł/m2 (w większych miastach).

4. Projekt wnętrza z nadzorem autorskim

Nadzór autorski to uzupełnienie usługi projektowania wnętrz. Ofertę tę można potraktować jako kompleksowy projekt i jego realizację pod klucz. Nie wszyscy architekci oferują taką usługę, ponieważ jest ona bardzo czasochłonna. Projektant odpowiada bowiem nie tylko za sporządzenie wszystkich rysunków, projektów instalacji, kosztorysów czy listy zakupowej, ale także za bezbłędną realizację projektu przez firmę wykonawczą.

Architekt w takim przypadku zajmuje się kontrolą jakości prac wykończeniowych, dostawami towaru, budżetem czy raportowaniem wydatków. Co więcej, projektanci często negocjują atrakcyjne zniżki na towary, dzięki czemu ostatecznie możemy dużo oszczędzić. Koszt projektu wnętrza z nadzorem autorskim to 120-500 zł/m2.

5. Jak uzyskać tanio projekt wnętrza?

Rozwiązanie nie jest oczywiste, ale zaskakująco proste. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, jak Warszawa, warto poszukać dobrego architekta wnętrz w Bydgoszczy. Projektanci z tej miejscowości często oferują swoje usługi właśnie w stolicy, ze względu na dogodny dojazd. Porównując stawki architektów warszawskich z pracowniami z Bydgoszczy, możesz oszczędzić co najmniej kilkadziesiąt procent. Analogicznie warto potraktować inne miasta i uzależnić od tej reguły swoje poszukiwania.

Źródło: DorotaBykowska.pl
Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *